YouTube’da çocukların veri gizliliği ihlal edildi: Google 170 milyon dolar para cezası ödeyecek

YouTube’da reklam satarken 13 yaşından küçük kullanıcıların kimlik bilgilerini reklam verenlerle paylaştığı ortaya çıkan Google 170 milyon dolar ceza ödeyecek.

Amerikan Federal Ticaret Komisyonu, Google’ın Çevrimiçi Çocuk Gizlilik Koruma Yasası’nı (COPPA) ihlal ettiğini tespit ederek ceza kesmek üzere harekete geçmişti. Komisyon geçen temmuz ayında Facebook’a Cambridge Analytica ve yetişkinlerle ilgili diğer veri ihlallerinden dolayı 5 milyar dolar para cezası kesmişti.

Google yetkililerinin benzer bir akıbetle karşılaşmamak ve daha düşük ceza ödemek için COPPA ile anlaşma yoluna gittiğine dair haberler de temmuz ayında Amerikan medyasında yer almıştı. Anlaşma uyarınca, gizlilik ihlaline neden olan YouTube’daki veri toplama ve hedefleme uygulamalarını değiştirmeyi taahhüt eden Google, geçen haftalarda bir dizi politika değişikliği yaparak, çocuklara pazarlandığı ortaya çıkan şiddet içerikli videolara ve çocukların videolarına yönelik hedeflenmiş reklamlara yasak getirmişti.  

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar