İranlı Kürt bilim insanı Prof. Koçer Birkar, Prospect dergisi tarafından “yılın en etkili düşünürü” seçildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İranlı Kürt matematikçi Prof. Dr. Koçer Birkar, Prospect dergisi tarafından her yıl düzenlenen “Dünyanın En İyi 50 Düşünürü” oylamasında birinci olarak “yılın en etkili düşünürü” seçildi. Birinciyi okurların belirlediği yarışmada Birkar, 50 düşünür için verilen toplam oyların yaklaşık yarısını tek başına topladı.

Cambridge Üniversitesi’de görev yapan Birkar, “matematiğin Nobeli” olarak bilinen Fields Madalyası’nın da sahibi. Birkar’a geçen haziran ayında da İngiltere’nin başkenti Londra’da “Altın Halk Ödülü” verilmişti.

Birkar, İran'ın Irak sınırı yakınlarındaki bir köyde dünyaya geldi. Dünyaca ünlü matematikçi, çocukluk yıllarında çiftçi olan ailesi ile birlikte tarlalarda çalıştı. Birkar'ın annesi hiç okula gitmezken babası ilkokul eğitiminden sonra okula gitmeyi bıraktı.
Profesör Birkar, Tahran Üniversitesi'nde matematik eğitimi aldı. 2000 yılında bir akademik yarışma için İngiltere'ye giden Birkar, İran'a geri dönmedi. İngiltere'den sığınma talebinde bulunan bilim insanı, ismini Fereydoun Derakhshan'dan Kürtçede "göçmen matematikçi" anlamına gelen Koçer Birkar'a çevirdi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus