British Airways’in tarihinde ilk: 4 bin pilot grevde

British Airways pilotları maaş anlaşmazlığından dolayı iki günlük greve gitti. Pilotların iş bırakması 9 ve 10 Eylül boyunca iki gün sürecek. Binlerce yolcunun bu karardan etkilenmesi bekleniyor.

Grev kararı pilotların sendikası BALPA (British Airline Pilots Association – İngiliz Havayolu Pilotları Derneği) tarafından alındı. Eğer bu süre içerisinde bir anlaşma olmazsa 27 Eylül ikinci grev tarihi olarak açıklandı.

British Airways ise internet sitesinde yaptığı yazılı açıklamada yolculara, “Eğer 9 ve 10 Eylül’de seyahat edeceğiniz uçuşunuz iptal edildiyse lütfen havaalanına gitmeyin” uyarısında bulundu. Şirket, pazartesi günü, kaç kişinin işe gelip gelmeyeceğini tahmin edemedikleri için uçuşların yüzde yüze yakınını iptal ettiklerini açıkladı.

4 bin pilotun katıldığı grevin İngiliz havayolu şirketine günlük maliyetinin 40 milyon pound (yaklaşık 282 milyon TL) olacağı tahmin ediliyor. British Airways grevden etkilenen müşterilerine geri ödeme ya da uçuş tarih değişikliği teklif ediyor.

BALPA ve British Airways maaşlardaki zam oranı için aylardır görüşüyor. Havayolu şirketinin üç sene boyunca yıllık yüzde 11,5 oranında ücret artışı teklifi sendika tarafından yeterli görülmeyerek kabul edilmemişti.  

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar