Rusya’da yerel seçim: İlk sonuçlara göre Putin’in partisi Moskova’da oy kaybetti

Rusya’da dün yapılan yerel seçimlerden çıkan ilk sonuçlara göre, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in desteklediği iktidardaki Birlik Rusya Partisi başkent Moskova’da oy kaybına uğradı. Bazı muhalif siyasetçilerin adaylık başvurularının kabul edilmemesi nedeniyle Moskova yaz boyunca son yılların en geniş katılımlı protestolarına sahne olmuştu. Aleksey Navalni’nin başını çektiği adaylık başvuruları kabul edilmeyen muhalif siyasetçiler de, Kremlin tarafından belirlenen kişilerin yerel yönetimlerin başına geçmemesi için, destekçilerinden oylarını seçilmesi en muhtemel diğer adaylar için kullanmasını istemişti. Moskova’dan gelen haberler bu taktiğin sonuç verdiğine işaret ediyor.

RIA haber ajansı, yedi milyonu aşkın seçmenin bulunduğu Moskova’da yerel meclisteki 45 sandalyeden 26’sını Birlik Rusya Partisi’nin kazandığını bildirdi. İktidar partisi 2014 seçimlerinde desteklediği bağımsız adaylarınkiyle birlikte 38 sandalyenin sahibi olmuştu. RIA Moskova’da iki muhalefet partisi Yabloko ve Adil Rusya’nın da üçer sandalye aldıklarını duyurdu.

Pazar günü St Petersburg’da oy kullanan bir seçmen.

Pazar günkü seçimlerde halk ülkenin 85 bölgesinde 5 bini aşkın yöneticiyi belirlemek üzere oy kullandı. Yorumcular bu seçimlerin 2021’deki parlamento seçimleri öncesinde muhalefetin seçmeni mobilize etme becerisini sınaması açısından önemli olduğunu belirtiyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar