Dünya Sağlık Örgütü: Her 40 saniyede bir kişi intihar ediyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yayınladığı rapora göre, her 40 saniyede bir kişi intihar ederek yaşamını sonlandırıyor. Rapora göre, yaşları 15 ile 29 arasında değişen gençler arasında intihar kaynaklı ölüm sebebi, trafik kazalarından sonraki en büyük ikinci sebep olarak öne çıkıyor.

9 Eylül’de yayınlanan intihar raporu daha önce 2014’te de yayınlanmıştı. Son rapora göre, her yıl yaklaşık 800 bin kişi intihardan dolayı hayatını kaybediyor. Bu sayı sıtma ya da cinayetten hayatını kaybedenlerin sayısının neredeyse iki katı. Raporda dikkat çeken bir başka bilgi ise intihar vakalarının yüzde 79’unun düşük ve orta gelirli ülkelerde gerçekleşmesi.

İntihar vakaları 100 bin ortalaması üzerinden hesaplanırken, DSÖ’ye üye ülkeler arasında sayı 5 ile 30 arasında değişiyor. Bölgeler ve ülkeler arası farklılıklar ise dikkat çekici. Fransa’da 100 bin kişi arasında intihar oranı 12,5 iken, bu sayı Rusya’da 26,1’e, Litvanya’da 25,7’ye çıkıyor. Surinam’da 23,2 olarak gerçekleşen oran ABD’de 13.7 olarak kendini gösteriyor. Afrika’da bu oranın en yüksek çıktığı ülkeler arasında Lesotho, Uganda ve Fil Dişi Sahilleri bulunuyor. Asya’da ise intihar oranının en yüksek olduğu ülkeler Güney Kore (20,2), Hindistan (16,5) ve Japonya (14,3).

Gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki dikkat çekici bir başka farklılık ise intihar yöntemi. DSÖ’ye göre gelişmekte olan ülkeler arasında özellikle pestisitler (tarımsal böcek ilaçları) kullanılıyor. Kendini asma ve ateşli silahlarla intihar da diğer araçlar olarak öne çıkıyor.

DSÖ Ruh Sağlığı Birimi Koordinatörü Mark van Ommeren, “Pestisitle gerçekleştirilen intiharların çoğunlukla buna ulaşımın son derece kolay olduğu Çin ve Hindistan gibi tarımsal alanı fazla olan ülkelerde olduğunu” söyledi. İntiharların yüzde 20’sinin pestisitle yapıldığı açıklandı. Birleşmiş Milletler’in bir başka raporunda da pestisitlerle her yıl 110 bin ila 168 bin intihar vakası gerçekleştirildiği ve bunların yüzde 95’inin düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşandığı açıklandı.

Uzmanlar pestisite ulaşmanın zorlaştırılması gerektiğini belirtiyor. Sri Lanka pestisitlere ulaşmayı zorlaştıran ülkelerden biri. Bu sayede 1995 ile 2015 yılları arasında intihar oranında yüzde 70’lik bir iyileşme sağlandığı düşünülüyor. DSÖ’ye göre benzer önlemler diğer ülkelerde de alınırsa, pestisit kullanılarak gerçekleştirilen intiharlarda önemli bir düşüş yaşanacak.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar