John Bolton istifa etti: Trump’a ulusal güvenlik danışmanı dayanmıyor

ABD Başkanı Donald Trump, üçüncü ulusal güvenlik danışmanı John Bolton’la da yollarını ayırdı. Trump ile Bolton’ın konuya dair sosyal medyadan yaptıkları açıklamalar birbiriyle çelişti. Trump mı Bolton’dan istifasını istedi, Bolton mu görevini bıraktı, net değil.

Trump Twitter’da, “Dün akşam John Bolton’a, Beyaz Saray’daki hizmetlerine artık ihtiyaç kalmadığını söyledim. Yönetimdeki diğerleri gibi, yaptığı önerilerin birçoğuna hiç katılmıyordum ve bu nedenle John’un istifasını istedim, o da bu sabah sundu” dedi.

Bolton ise Trump’ın duyurusu ile çelişen bir twitter mesajı yayınladı ve istifasını dün gece verdiğini ama Başkan’ın açıklamayı ertelediğini yazdı: “İstifamı dün gece verdim, Başkan Trump ise ‘Bunu yarın konuşalım’ dedi.”

Trump’ın yeni ulusal güvenlik danışmanını önümüzdeki hafta açıklaması bekleniyor. Beyaz Saray’da ulusal güvenlik danışmanlığı görevine Nisan 2018’de atanan Bolton ile Trump arasında İran, Kuzey Kore ve Afganistan gibi başlıca dış politika konularında köklü görüş ayrılıkları olduğu biliniyordu.  

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar