Suriye-Irak sınırında İran destekli milislere saldırıda 18 kişi öldü: Şam’a göre sorumlu Tel Aviv

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye’nin doğusunda, Irak sınırı yakınlarında İran destekli askeri gruplara, bilinmeyen hava araçlarından yapılan saldırı sonucunda en az 18 savaşçının hayatını kaybettiğini duyurdu. 

Saldırı, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle bir araya gelmekte “problem görmediğini” açıkladığı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun İran üzerindeki baskının artırılmasını istediği ve Lübnan sahasında İsrail ve Hizbullah arasındaki gerilimin yükseldiği bir döneme denk geldi. 

Haşdi Şabi’nin iddiasına göre ise savaş uçaklarından atılan füzeler İranlı savaşçılar ile Lübnan Hizbullahı üyelerini vurdu. 

Suriyeli yetkililere göreyse, saldırıyı gerçekleştiren jetler İsrail’e ait. Irak’ta bulunan ve İran’ın desteklediği milisler de saldırıdan Tel Aviv’i sorumlu tutuyor. İsrail ise olayla ilgili henüz resmi bir açıklamada bulunmadı. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar