Bilim insanları Dünya’dan 100 ışık yılı uzakta su buldu

Bilim insanları Güneş Sistemi dışında Dünya’ya çok benzeyen uzak bir gezegende su bulunduğunu keşfetti. 

Samanyolu yıldız sistemi içinde Dünya’ya benzeyen yüzlerce gezegenden biri olan K2-18b isimli gezegende su buharı bulundu.

Keppler uzay aracı tarafından 2015 yılında keşfedilen K2-18b, boyutları Dünya ile Neptün arasında büyüklükte olan yüzlerce gezegenden biri. NASA’nın TESS operasyonu sayesinde önümüzdeki yıllarda benzer yüzlerce gezegenin daha keşfedileceği tahmin ediliyor.

University College London (UCL) bünyesindeki bilim insanlarının Hubble teleskopunun görüntülerini yıldız ışıklarını süzerek yaptığı gözlemlere göre, K2-18b gezegeninde su bulunuyor

Bilim insanları Dünya’dan 100 ışık yılı uzakta bir cüce yıldızın yörüngesinde gezen K2-18b gibi sadece Samanyolu galaksisinde binlerce Dünya benzeri gezegen bulunduğunu ancak şimdilik bunlara ulaşmanın hayal olduğunu belirtiyor. 

K2-18b genel olarak Dünya’mıza benzesede yüzeyinde çok daha fazla radyasyon bulunduğunu bu yüzden yaşam ihtimalinin az olduğunu söylüyorlar. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar