Fransa’dan Google’a 1 milyar euroluk vergi kaçırma cezası

İnternet devi Google, Fransa’da dört yıldır devam eden soruşturma sonucunda vergi kaçırmaktan suçlu bulundu. Şirket Fransa hükümeti ile vardığı anlaşma uyarınca hem mahkemenin kestiği 500 milyon euro para cezasını hem de 465 milyon euro vergi bedelini ödeyecek. 

Fransız mali polisi, Avrupa merkezi İrlanda’nın başkenti Dublin’de olan Google’ın satış sözleşmelerini ada ülkesinde düzenleyerek ülkeden vergi kaçırdığı iddiası ile dört yıl önce soruşturma başlatmıştı.

ABD’li Google, Avrupa ülkelerinde vergi kaçırdığı suçlaması yüzünden uzun süredir Avrupa Birliği Komisyonu’nun yakın takibinde bulunuyor. Google’ın 2017’de 20 milyar euroyu Hollanda’dan Bermuda’daki bir aracı şirketine transfer ederek milyarlarca dolarlık vergi ödemesinden kaçtığı ortaya çıkmıştı. Fransa Kamu Maliyesi Dayanışma Sendikası tarafından 2018’de yayınlanan rapora göre Google, her sene vergi kaçakçılığı ve yasal vergi optimizasyonu yoluyla Fransa’yı 80 milyar euro zarara uğratıyor.

Fransa parlamentosu, Google, Apple, Facebook, Amazon gibi internet devlerinin ülkede elde ettiği gelir üzerinden yüzde 3 oranında vergilendirilmesini öngören bir yasa tasarısını temmuz ayında onaylamıştı. 


Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar