Fransız çalışan, iş seyahatinde sevişirken kalp krizi geçirince mahkeme bunun “iş kazası” olduğuna karar verdi

New York Times’ın haberine göre, Fransa’da bir çalışan, şirketinin gönderdiği iş seyahatinde sevişirken kalp krizi geçirip öldü. Bunun ardından açılan davada bir Fransız mahkemesi, bunun bir iş kazası olduğuna hükmetti.

Mahkeme kayıtlarında adı Xavier olarak geçen güvenlik teknisyeni, 2013 yılında Loiret bölgesine bir iş seyahati gerçekleştirdi. Xavier, TSO adlı bir demiryolu mühendislik şirketi için çalışıyordu. Bu seyahat esnasında işlerini yerine getiren Xavier, akşam burada tanıştığı bir kadının evine gidip sevişti. Ancak Xavier oteline döndükten sonra kalp krizi geçirdi ve öldü. Bunun üzerine bir sigorta şirketi sözkonusu ölümün iş kaynaklı olduğu kararını verdi. Ancak TSO şirketi bunu reddetti ve kararı mahkemeye götürdü.

Fransız yasaları iş seyahati esnasında meydana gelen her tür kaza ya da ölümü işten kaynaklanan bir olay olarak kabul ediyor. TSO’nun açtığı dava sonrası mahkeme, iş seyahatinin işle ilgili kısmının aksatılmadığı sürece seyahatin bütününün iş kapsamında değerlendirildiğini belirtti.

Mahkeme seyahat bütünlüğü içerisinde gündelik hayatın önemini vurguladı. Buna göre, bir kişi iş seyahati esnasında temel gereksinimlerini yerine getirirken –bu yemek yeme, duş alma ya da sevişme olabilir– bir sorun yaşarsa bu, “iş seyahatinden kaynaklıdır” diye kabul ediliyor.

Ancak yine de uzmanlar bu durumun daha önce hiç yaşanmadığını ve bir ilk olduğunu söylüyor. Öte yandan, birçok avukat TSO’nun bu durumu bir üst mahkemeye götüreceğini ve o mahkemenin kararının da beklenmesi gerektiğini vurguluyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar