Trump’ın Suriye’den asker çekme vaadi “güvenli bölge”ye takıldı: Fırat’ın doğusuna 150 Amerikan askeri daha gönderiliyor

ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna 150 asker sevk edeceği bildirildi. New York Times’ın haberine göre sözkonusu askerler oluşturulmak istenen güvenli bölgede Türk askerleri ile birlikte devriye görevi yapacak. Geçen hafta Türk ve Amerikan askerleri Fırat’ın doğusunda ilk ortak kara devriyesine çıkmıştı.

New York Times haberi duyururken bu adımın Başkan Trump’ın geçen aralıkta aldığı bölgedeki askerleri çekme kararıyla çeliştiğine dikkat çekti. ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde halen 900’e yakın askeri bulunuyor.

Başkan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapmış olduğu telefon konuşmasında Suriye’deki iki bin Amerikan askerinin tamamını geri çekmeyi vaat etmiş; ancak bu açıklama daha sonra revize edilerek, geride 400 asker bırakılacağı bildirilmişti. Mart ayında Wall Street Journal gazetesinin Trump yönetiminin Suriye’de yaklaşık bin askerini bırakmayı planladığına dair haberi ise Amerikan Genelkurmayı tarafından yalanlanmıştı.

Türkiye ve ABD uzun süren müzakereler sonunda 7 Ağustos’ta Suriye’nin kuzeyinde bir güvenli bölge kurulması konusunda anlaşmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar