Suudi Arabistan’a düzenlenen SİHA saldırısının ardından petrol fiyatları rekor kırdı, altın hızlı yükseldi

Cumartesi günü Suudi Arabistan’da iki büyük petrol tesisine silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile düzenlenen saldırıların ardından Saudi Aramco petrol üretim ve sevkıyatını azalttı. Petrol sevkıyat ve üretiminin azalması ile birlikte bu sabah petrol fiyatları 1990’da Kuveyt’in Irak tarafından işgalinden bu yana en hızlı şekilde artarak 72 dolar seviyesine yükseldi. Haberi hazırladığımız sırada brent petrolün uluslararası piyasalarda satış fiyatı 65,52 dolar civarında seyrediyordu.

Amerika Birleşik Devletleri ve Suudi yetkililer saldırıdan İran’ı sorumlu tutarken, Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman, ilk belirlemelere göre, saldırı sonucu meydana gelen patlamaların 5.7 milyon varil ham petrol tedarikinin durmasına yol açtığını kaydetmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Stratejik Petrol Rezervi olarak bilinen ülkenin acil durum petrol stokunun ihtiyaç halinde serbest bırakılması için yetki verdiğini söyledi. Yen kazançlarını azalttı.

Altın ve gümüş fiyatları, Suudi Arabistan’da petrol saha ve tesislerine düzenlenen saldırıların ABD’nin Ortadoğu’da askeri harekat ile misillemede bulunma ihtimalini artırması ve yatırımcıların da buna bağlı olarak aralarında Fed’in de bulunduğu bazı merkez bankalarının kritik politika kararlarının geleceği haftanın başında güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelmesi ile birlikte yüzde 1’in üzerinde yükseldi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar