İspanya’da hükümet yine kurulamadı, genel seçimler 10 Kasım’da yapılacak

İspanya‘da son genel seçimlerin yapıldığı nisan ayından bu yana devam eden koalisyon görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı. Başbakanlık görevini vekaleten yürüten Sosyalist İşçi Partisi lideri Pedro Sanchez, İspanya Kralı Felipe ile görüştü ve bir hükümetin kurulmasının mümkün olmadığını söyledi.

Sanchez “Bir hükümet istiyordum, öyle herhangi bir hükümet değil, ılımlı, istikrarlı, bölünmez ve bağımsızlık isteyenlere tabi olmayan” diyerek erken seçimin işaretini verdi.

Yasalar gereği, hükümetin 23 Eylül’e kadar kurulması gerekiyor. Kral Felipe’nin şimdi meclisi feshetmesi bekleniyor. Böylece İspanya yeniden seçime gidecek. Erken genel seçimlerin 10 Kasım’da yapılması planlanıyor. Bu, 2015’ten beri, ülkede yapılan dördüncü genel seçim olacak.

Başbakanlık görevini vekaleten yürüten Sosyalist İşçi Partisi lideri Pedro Sanchez, İspanya Kralı Felipe ile görüştü ve bir hükümetin kurulmasının mümkün olmadığını söyledi.

İspanya’da beş yıl önce kurulan yeni partiler ülkenin siyasi haritasına damga vurdu. Aşırı sol Podemos, liberal Ciudadanos ve aşırı sağcı Vox, ülkenin geleneksel siyasetine meydan okudu, merkez sağ ve merkez solu arasında gidip gelen iktidar mücadelesine, bu yeni partiler de dahil oldu.

Nisan ayında yapılan seçimlerden sonra, meclisteki beş parti de yüzde 10’dan fazla oy aldı. Hükümeti kurma görevini alan Pedro Sanchez de bu parlamentodan bir koalisyon çıkarmayı başaramadı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar