Trump’ın yeni ulusal güvenlik danışmanı, Rahip Brunson’ın serbest bırakılması sürecini yürüten Rehine İşleri Özel Temsilcisi Robert O’Brien

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta John Bolton’dan boşalan ulusal güvenlik danışmanlığı pozisyonuna Dışişleri Bakanlığı’nın Rehine İşleri Özel Temsilcisi Robert C. O’Brien’ı atadı. Trump’ın dördüncü ulusal güvenlik danışmanı olacak olan O’Brien’ın göreve başlaması için Senato onayı gerekmiyor.

Terör örgütü adına suç işlemekle suçlanarak Türkiye’de iki yıl cezaevinde tutulan Rahip Andrew Brunson’un serbest bırakılması sürecine nezaret etmiş olan O’Brien, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yakın çalışma arkadaşlarından. Nitekim Amerikan medyası Trump’ın karar sürecini Pompeo’nun etkilediğini yazıyor. O’Brien geçen ay da İsveç’te göçmen bir genci dövdüğü için tutuklanan Amerikalı rapçı ASAP Rocky’nin, tutuksuz yargılanmak üzere ülkesine dönmesini sağlayan görüşmeleri yürütmüştü.   

Rahip Brunson ülkesine döndükten sonra Beyaz Saray’da Başkan Trump tarafından ağırlanmıştı.

Avukatlık brövesi bulunan O’Brien, ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi olduğu yıllarda selefi John Bolton’la da çalışmıştı. O’Brien eski dışişleri bakanları Condaleeza Rice ve Hillary Clinton’a da hizmet vermiş isimlerden.

Washington Post’a görüş veren bir bürokrat yeni ulusal güvenlik danışmanını “herkesle iyi geçinen çalışması kolay biri” olarak nitelemiş. Başkan Trump, John Bolton ile yollarını ayırdığında, yönetimindeki önem verdiği bazı kişilerle anlaşamadığını söylemişti. Dışişleri Bakanı Pompeo, Bolton’ın anlaşmazlık yaşadığı isimler arasında sayılmıştı.  

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar