TÜİK endeksi eylülde 55,8: Tüketici geleceğe güvenmiyor, tasarruf edebileceğine ise hiç ihtimal vermiyor!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici güven endeksinin Eylül 2019 sonuçlarını açıkladı. Buna göre endeks değeri eylül ayında bir önceki aya göre %4,3 oranında azaldı; ağustos ayında 58,3 olan endeks, eylül ayında 55,8 oldu.

Endeks değeri, yılın ilk ayı olan ocakta 58,2, yılın ilk yarısı sonunda yani haziranda 57,6’ydı.

Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor. Endeksteki 55,8’lik değer, Türkiye’de tüketicinin eylül ayında bir hayli kötümser olduğuna işaret ediyor. 

Endeksin alt kırılımlarında da durum iç açıcı değil. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi, ağustos ayında 77,8 iken, eylül ayında %4,9 oranında azalarak 74 oldu.

Yine gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi de ağustos ayında 74,3 iken, eylül ayında %4,4 oranında azalarak 71’e geriledi.

İşsiz sayısı beklentisinde de durum aynı. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi, ağustos ayında 58,3 iken eylülde %5,1 oranında gerileme ile 55,3 çıktı.

Tüketicinin gelecek 12 aya ilişkin olarak en ihtimal vermediği şey ise tasarruf etmek. Tasarruf etme ihtimali endeksi, ağustos ayında 22,7 iken, eylül ayında %0,6 oranında artarak 22,8 oldu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar