Ufuk Uras: “Görüşme daveti Davutoğlu’ndan geldi, yan yana gelişi eleştirmek doğrudan AK Parti’ye yarar”

Ufuk Uras, eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu ile üç saat süren buluşmanın detaylarını Medyascope’a anlattı. Buluşma davetinin Davutoğlu’ndan geldiğini söyleyen Uras, “Yaptığımız bir fikir teatisiydi. En geniş demokrasi cephesinin oluşmasını önemsiyorum. Bu yan yana gelişi eleştirmek doğrudan AK Parti’ye yarayan bir şey” dedi.

Eski BDP İstanbul Milletvekili ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi kurucularından Ufuk Uras, yeni parti kurma çalışmalarına devam eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile üç saatlik bir görüşme gerçekleştirdi.

“Davutoğlu rahattı”

Medyascope‘a konuşan ve Davutoğlu’nu rahat gördüğünü belirten Uras, “Hızlı bir şekilde partileşme sürecine girdiklerini gözlemledim. Kendisiyle daha önce birlikte davranan 70’in üzerinde eski il başkanıyla hareket ettiği için karşılığı olduğunu düşünüyorum. Önemli olan parti devleti modeline karşı en geniş yan yanalığı sağlamak. Sağlayıp sağlamayacağını da zaman gösterecek. Millet İttifakı ve yeni oluşumlar ortak bir noktada buluşurlarsa Türkiye’de her şey değişir” dedi.

“Yeni oluşumlar son derece olumlu”

Uras, yeni oluşumlara son derece olumlu baktığını dile getirdi ve “AKP içindeki yarılma, demokrasi ve hukukun yeniden tesis edilmesi için bir vesile. Millet İttifakı ve bu yeni arayışlar, İYİ Parti’nin yakın zamanda yaptığı flörtü de dengeleyecektir ve parlamentodaki güç dengelerinin değişmesi olası erken seçimi gündeme getirecektir. Bu da son derece olumlu. Siyaseti çeşitlendirmesi açısından da olumlu” diye konuştu.

Son olarak, buluşma davetinin Davutoğlu’ndan geldiğini belirten Uras, “Yaptığımız bir fikir teatisiydi. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin kurucularındanım ve özgürlükçü solun bir mirası var. Bu pozisyonumu biliyorlar ve bu pozisyonumu da hatırlattım. En geniş demokrasi cephesinin oluşmasını önemsiyorum doğrusu. Bu yan yana gelişleri eleştirmek doğrudan AK Parti’ye yarayan bir şey” dedi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar