ABD’nin eski IŞİD’le Mücadele Temsilcisi McGurk’ten Fırat’ın doğusuna harekât tepkisi: “Başkan Trump Suriye’deki askerlerine arka çıkacak mı, yoksa onları geri çekmek için bahane mi arıyor?”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD’nin eski IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna askeri harekât düzenlemek üzere gereken talimatların verildiğine dair sözleri ardından, Başkan Donaşd Trump’a yüklendi.

McGurk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilgili sözlerinin yer aldığı haberi Twitter’da paylaşarak, “ABD Başkanı, Suriye’de kendi emirleri doğrultusunda konuşlanmış bulunan Amerikan personeline arka çıkacak mı? Yoksa onları geri çekmek için bahane mi arıyor? Türkiye’nin saldırısı insanlarımıza yönelik riskleri artıracak, Suriye Demokratik Güçleri’nde (SDG) kırılmaya yol açacak ve IŞİD’in yeniden dirilmesine olanak verecektir. Resim ortada” diye yazdı.  

McGurk, Başkan Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı görüşme sonrasında aldığı Amerikan askerlerini Suriye’den çekme kararına tepki olarak, geçen yıl aralık ayında görevinden istifa etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Kızılcahamam’daki İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda Fırat’ın doğusuna yönelik harekât için “Belki bugün belki yarın denecek kadar yakın. Hem karadan hem de havadan bu harekatı yöneteceğiz” demiş ve ABD’ye “ülkemizi terör örgütünden uzak tutmak için sürekli yüzümüze gülenlere diyoruz ki artık söz bitti” diye seslenmişti.

ABD Savunma Bakanı Esper: “Hepimiz için en iyi yol, ‘güvenlik mekanizması’nı işler hale getirmek

ABD Savunma Bakanı Mark Esper’a da bugünkü (5 Ekim) basın toplantısında “Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeydoğusuna büyük bir harekât düzenlemesi halinde bölgedeki Amerikan askerlerini çekmek için hazırlık yapıyor musunuz?” diye soruldu. Esper soruyu şöyle yanıtladı:

Şu anda güvenlik mekanizmasını fonksiyonel kılmaya odaklanmış bulunuyoruz. Üzgünüm. Dün muhatabım (Hulusi) Akar ile uzun bir konuşma yaptık ve görüşmemizin odağında özel olarak bu vardı. Kendisine güvenlik mekanizmasını işletmemiz gerektiğini açıkça söyledim, o da buna katıldı. Biliyorsunuz, ortak bir merkez kurduk ve Türkiye’nin güneyinde çalışıyoruz. Havadan devriyelerimiz başladı, karadan da yeni yaptık. Tüm detayların üzerinde çalışmalıyız. Dolayısıyla kendisine ‘Bunu çalıştıralım, hepimiz için en iyi yol bu!, dedim. Şu anda odaklandığım husus bu.”   

Erdoğan’ın çıkışı sonrasında ABD Avrupa Komutanlığı sosyal medya hesabından, Suriye’nin kuzeydoğusunda Türk ve Amerikan ordularının birlikte oluşturduğu “güvenlik mekanizması”nın bugüne dek yapmış olduklarını listeleyen bir videoyu paylaştı. Paylaşımda Türkiye’nin “meşru” güvenlik kaygılarını gidermek üzere oluşturulduğu vurgulanan güvenlik mekanizması çerçevesinde Türk ve Amerikan ordularının “somut adımlar” atmakta olduğu belirtiliyor ve “Savunma Bakanlığı güvenlik mekanizmasının aşamaları hayata geçirilirken şeffaf olacak” deniyor.

Öte yandan Reuters’ın haberine göre SDG ise Erdoğan’ın sözlerinin ardından “Suriye’nin kuzeydoğusundaki bölgelerini savunmak için her türlü tahrik amaçlı saldırıyı topyekün bir savaşa dönüştürmekte tereddüt etmeyeceklerini” duyurdu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus