Köprü ve otoyol geçiş ücretlerine yüzde 20 zam: Boğaz köprülerinden otomobille geçiş ücreti 10,5 TL oldu

Otoyol ve boğaz köprülerinin geçiş ücretlerine ortalama yüzde 20 oranında zam yapıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre zam yarından (7 Ekim) itibaren geçerli olacak. 

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün (KGM) açıklamasına göre, kontrollü otoyol ve boğaz köprülerinin ömürlerinin uzatılması ve bakım onarımlarının düzenli olarak yapılabilmesi amacıyla, her yıl üretici fiyat endeksine (ÜFE) göre düzenlenmesi gereken geçiş ücretlerine ortalama yüzde 20 oranında zam yapıldı. Açıklamada ÜFE’nin geçen yıl yüzde 33,64’e yükselmesine rağmen, ücretlere 21 aydır hiçbir zam yapılmadığı belirtildi.

KGM’nin açıklamasında, boğaz köprülerinde yapılan büyük bakım ve onarımlar ile işçilik ve malzeme fiyatlarındaki artışlar ve bakım-işletme maliyetlerindeki yükselmeler de göz önüne alınarak yol standartlarının sürdürülebilirliği için, otoyol ve köprülerdeki geçiş ücretlerine zam yapılmasının zorunlu hale geldiği vurgulandı.

Buna göre, yarından geçerli olmak üzere otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde ortalama yüzde 20 zammın yapıldığı kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Otoyollarda otomobil için en yakın mesafe ücreti 3 lira, en uzak mesafe ücreti 30 lira, Boğaz köprüleri otomobil geçiş ücreti ise 10,50 lira olarak belirlenmiştir. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçiş ücret tarifesi ise aks aralığı 3,20 metreden küçük iki akslı araçlar için 10 lira, aks aralığı 3,20 metre ve 3,20 metreden büyük Ulaşım Koordinasyon Merkezi kararı gereğince geçebilen ve geçemeyen her türlü iki akslı araçlar için 13,50, 3 akslı her türlü araçlar için 29,50, 4 ve 5 akslı her türlü araçlar için 58,75, 6 ve yukarı akslı araç için 78,25 ve motosikletler için de 4,25 olarak belirlendi.” 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar