Suriye’ye olası operasyon – CHP’den Suriye ve Irak tezkeresine destek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun da gündeminde Suriye vardı. Partisinin meclis grubunda konuşan CHP lideri hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hem de ABD Başkanı Donald Trump’ı eleştirdi. Kılıçdaroğlu Erdoğan’a yedi tane soru sordu:

Bir zamanlar dost olduğumuz Suriye ile durup dururken neden kavgalı hale geldik. Sana ‘Suriye’nin iç işlerine karış’ diyen kimdi?

Suriye’deki teröristlere Türkiye üzerinden silah gönderenler kimlerdi? Bu gayrimeşru yolu sana önerenler kimlerdi? Hala senin yanındalar mı? Bu silahları sana kim gönderdi?

Türkiye üzerinden Suriye’ye geçen teröristlere geçiş telkinini kim yaptı?

Fırat’ın doğusundaki tutuklu IŞİD teröristlerini devralmaya kalkıyorsun. Biz teröristlerin bekçisi miyiz? Bu tablo Türkiye’ye yakışıyor mu?

Suriyeli sığınmacıların maliyeti bize 40 milyar dolar. Peki Suriye bataklığının Türkiye’ye maliyeti ne kadar?

Amerika ile bir telefon görüşmesi üzerine mutabakat sağladığın anlaşılıyor. Ama Trump tehdit edecek kadar cüretkar. Ne için söz verdin? Haddini aşmayacağın nokta nedir?

Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanlığını hala sürdürüyor musun? Eş başkanlığının Türkiye’ye ne faydası oldu?

Kılıçdaroğlu, Trump’ın tehditlerini hatırlattı ve “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni hiçbir güç tehdit edemez” dedi:

“Trump bir bağırıyor dolar fırlıyor, susuyor dolar iniyor… Bu nasıl memleket? Bunun sorumlusu kim? Bu tarihi bir soru. Bunun sorumlusu tek adam! Eğer tek başına yönetiyorsan bütün sorunların kaynağı sensin kardeşim. ‘Perişan edeceğim’ seni diyor Trump, ilk tepki hükümetten değil, CHP’den geldi. Türkiye Cumhuriyeti devletini hiçbir güç tehdit edemez. Şu ana kadar AK Parti’den tık yok. Neden itiraz etmiyorlar? Eğer tehdit ediliyorsan tepki göstereceksin, tepki gösteremiyorsan çekileceksin. Yönetemiyorsan çekileceksin.”

Kılıçdaroğlu, Suriye ve Irak tezkeresine ise destek vereceklerini belirtt.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus