Bolu Belediyesi’nden karar: Hayvanlara kötü muamelede bulunan kişiler hakkında 20 bin TL’ye kadar cezai işlem uygulanacak

Hayvanlara kötü muamelede bulunan kişiler hakkında 20 bin TL’ye kadar cezai işlem uygulanacak. Bolu Belediyesi’nin ekim ayı meclis toplantısında hayvanlarla ilgili emsal olabilecek bir karar alındı.

Bolu Belediyesi’nin ekim ayı meclis toplantısında aldığı kararla birlikte belediye sınırları içinde hayvanlara kötü muamele eden kişilere 20 bin TL’ye kadar cezai işlem uygulanacak.

“Bu kararı almış olmak için almadık, uygulamak için aldık”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, meclis toplantısında yaptığı konuşmada, “Son zamanlarda özellikle kedilere dönük vahşi uygulamalar yapılıyor. Örneğin bazı kişiler kedileri, diğer hayvanları yakıyor. Ama maalesef bizim kanunlarımızda boşluklar var. Caydırıcı önlemler alınamıyor. Madem kanunda boşluk var, Bolu Belediyesi olarak bu boşluğu dolduralım. Hapse atamayız ama büyük miktarda bir para cezası koyarız. Bundan sonra kedi, köpekleri vahşice öldürmeye kalkanlar, insanlıktan çıkmış olanlar büyük bir para cezasıyla karşı karşıya olduklarını bilecek. Hayvanları usulsüzce çoğaltan ve dövüşlerini yaptıranlara 15 bin TL cezai hüküm getirdik. Ölüm hariç de 8 bin TL para cezasına karar verdik” dedi.

Türkiye’ye örnek bir karar olmasını temenni ettiğini söyleyen Özcan, “Hayvan düşmanları şunu da bilsin, Bolu’daki bu kararı almış olmak için almadık, uygulamak için aldık” diye konuştu.

5199 sayılı hayvanları koruma kanunu çerçevesinde, kötü muamelede bulunan kişiler için cezai yaptırımlar belirlenmiş durumda fakat uygulamada bazı eksiklikler var. Türkiye’de bulunan tüm belediyeler, hayvanların kontrolsüz üremelerine müdahale etmek, hayvanların bakımı için merkezler açmak, tıbbi ve cerrahi müdahaleleri organize etmekle sorumlu. Belediyelerin sorumluluğundaki barınaklardaki kötü koşullar, hayvanlara kötü muamelede bulunan kişi ve kurumlara yönelik cezai yaptırımların azlığı sıkça hayvan hakları aktivistleri tarafından dile getiriliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar