Kenyalı atlet Eliud Kipchoge, maratonu iki saatin altında koşan ilk sporcu olarak tarihe geçti

Dünya rekorunu da elinde barındıran Kenyalı atlet Eliud Kipchoge, rekor denemesini Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaptı. Özel olarak hazırlanan parkurda koşan Kipchoge, 42 kilometre 195 metrelik mesafeyi 1 saat 59 dakika ve 40,2 saniye ile bitirdi. Böylece bir maratonun iki saatin altında koşulamayacağına dair genel kanı yıkılmış oldu.

Kipchoge, “Bunu gerçekleştiren ilk kişi oldum, insanın sınırlarının olmadığını göstermek için insanlara ilham vermek istedim” dedi.

Parkur Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği tarafından hazırlanmadığı için rekor resmi olarak tanınmayacak.

34 yaşındaki sporcu, resmi dünya rekorunu 2018’deki Berlin maratonunda 2 saat 1 dakika ve 39 saniye ile kırmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar