Suriye operasyonu – Almanya’dan sonra Fransa da Türkiye’ye silah satışlarını durdurma kararı aldı

Fransa, Suriye’nin kuzeyine yönelik harekatın Avrupa’nın güvenliğine tehdit oluşturduğunu söyleyerek Türkiye’ye tüm silah satışlarını askıya aldı.

Fransa Dışişleri ve Savunma Bakanları’nın ortak açıklamasında, “Bu taarruzun sona ermesi beklentisi ile Fransa bu taarruzda kullanılabilecek silahların Türkiye’ye ithalini durdurmaya karar vermiştir” denildi.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Türkiye’ye silah satışlarını durdurma kararını Twitter’dan da duyurdu

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da, Cumartesi günü (12 Ekim) Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, Almanya’dan satın alınan silahların Suriye’deki harekâtta kullanılma olasılığına karşı Türkiye’ye yeni silah satış izni verilmeyeceğini duyurmuştu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı askeri harekâtın ardından, Norveç, Finlandiya ve Hollanda’da da Türkiye’ye silah ihracatını durdurma kararı almıştı.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde de Cuma günü, ülkesinin Türkiye’ye karşı AB genelinde uygulanacak bir silah ambargosu için çalışacağını duyurdu. Konunun Pazartesi günkü AB Dışişleri Bakanları toplantısında ele alınması, ortak tavır belirlenirse Perşembe günü de liderlerin zirvesine taşınması bekleniyor.

Türkiye silah alımında Avrupa ülkelerinin önemli ticaret ortaklarından biri. En büyük beş Avrupalı silah üreticisi ülkeden (Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere) en fazla silah alan 11. ülke. 

Türkiye, 2014-2018 yıllarında ithal ettiği silahların yüzde 60’ını ABD’den ithal ederken, bunu yüzde 17’i ile İspanya ve yüzde 13 ile İtalya takip etti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar