Suriye operasyonu – Trump: “Türkiye sınırındaki yoğun çatışmalara karışmamak çok akıllıca”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye’ye düzenlediği operasyona taraf olmama kararını bir kez daha savundu. Konuyla ilgili sosyal medyadan açıklamalarda bulunan Trump şu paylaşımları yaptı:

“Bir kere de farklı tutum alıp Türkiye sınırındaki yoğun çatışmalara karışmamak çok akıllıca. Bizi hatalı bir şekilde Ortadoğu Savaşlarına sürükleyenler, hâlâ savaş baskısı yapıyor. Kararlarının ne kadar kötü olduğu konusunda bir fikirleri yok. Neden Savaş İlan etmemizi istemiyorlar?”

“İki yıl önce Suriye’nin bir başka bölgesinde Irak’ın Kürtlerle savaşmak üzere olduğunu hatırlıyor musunuz? Birçok kişi bizim, daha yeni Irak için savaşmış olmamıza rağmen, Kürtlerle Irak’a karşı savaşmamızı istedi. Ben hayır dedim ve Kürtler iki kez savaşı bıraktı. Şimdi aynısı Türkiye’yle oluyor.”

“Kürtler ve Türkiye yıllardır savaşıyor. Türkiye PKK’yı teröristlerin en kötüsü olarak görüyor. Başkaları araya girip o ya da bu taraf için savaşmak isteyebilir. Bırakın yapsınlar! Biz durumu yakından izliyoruz. Sonsuz Savaşlar!”

Trump dördüncü bir tweet daha atarak, ABD’de Türkiye’ye karşı başlatılan yaptırım girişimlerine de değindi:

“Senatör Lindsey Graham ve Demokratlar da dahil çok sayıda Kongre üyesinin Türkiye’ye güçlü yaptırımlar uygulanması talebiyle de ilgileniyorum. Hazine Bakanlığı adım atmaya hazır, ek yasalar çıkarılması gerekebilir. Bu konuda büyük bir fikir birliği var. Türkiye bunun yapılmamasını istedi. İzlemeye devam edin!”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus