Suriye operasyonu – ABD, Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımları devreye sokmaya hazırlanıyor

Amerikan yönetimi bu hafta içinde Türkiye’ye ekonomik yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor.

Amerikan Kongresi’nin iki kanadında da -yani hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’da- Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımlar içeren tasarılar hazırlanmış durumda. Bu tasarılar Cumhuriyetçiler ile Demokratlar tarafından ortaklaşa hazırlandı. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin cuma günü yaptığı açıklamada Başkan Donald Trump’ın Türkiye’ye karşı çok ağır yaptırımlar için yetki verdiğini duyurmuştu.

Trump dün attığı bir tweet ile yaptırımların bu hafta başlayacağını duyurdu:

“Türkiye’ye uygulanacak ağır yaptırımlar için Senatör Graham ile, Demokratlar’ın da aralarında olduğu birçok Kongre üyesi ile görüşüyorum. Hazine hazır ve ek mevzuat aranabilir. Bu konuda büyük bir anlaşma var. Türkiye bunu yapmayın diyor. İzlemeye devam edin.”

ABD Başkanı attığı diğer bir tweet’teyse yakalanmış IŞİD militanlarının kaçırılmaması gerektiğini söyledi:

“Birleşik Devletler en azılı IŞİD mahkûmlarını elinde tutuyor. Türkiye ve Kürtler kaçmalarına izin vermemeli. Avrupa defalarca yaptığımız çağrılardan sonra onları geri almalıydı. Bunu şimdi yapmalılar. IŞİD’li mahkûmlar asla Birleşik Devletler’e gelemeyecek.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar