Tunus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerini anayasa profesörü, muhafazakâr aday Kais Sayed kazandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Tunus’ta geçen hafta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun resmi sonuçları 14 Ekim Pazartesi günü açıklanacak. Ancak sandık çıkış anketlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre seçimi yüzde 76,9’luk oy oranıyla anayasa profesörü Kais Sayed kazandı.

Arap Baharı sonrası Tunus Anayasası‘nın yazım sürecinde de yer alan 61 yaşındaki Sayed muhafazakâr kimliğiyle biliniyor. Sayed’in rakibi medya patronu Nabil Karvi ise, geçen ağustos ayından beri kara para aklama ve vergi kaçakçılığı suçlarından hapiste tutuluyordu. Karvi 9 Ekim’de mahkeme kararı ile hapisten çıkarıldı.

Sayed ülkede genç insanlara “yeni bir sayfaya geçildiği” için teşekkür etti ve “yeni Tunus”un inşası için çabalayacağına söz verdi. Danışmanlık şirketi Sigma’nın yürüttüğü anket çıkış sonuçlarına göre, 18-25 yaş arası seçmenin yüzde 90’ı Sayed’e oy verdi.

Tunus’un başkenti Tunus şehrinde toplanan kalabalık Sayed’in seçim zaferini kutladı. Kutlamalara katılan 39 yaşındaki Boussairi Abidi, “Bu tarihi bir gün. Tunus devrimin meyvelerini topluyor” dedi. Abidi ayrıca, Sayed’in adil bir cumhurbaşkanı olacağını ve yolsuzluklara son vereceğini de sözlerine ekledi.

92 yaşındaki Cumhurbaşkanı Beji Said Essebsi‘nin temmuz ayında hayatını kaybetmesi sonrasında 15 Eylül’de gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 26 aday yarıştı. Hiçbir aday yüzde 50’nin üzerinde oy alamadığı için en fazla oy alan iki aday ikinci tura kaldı: Anayasa profesörü Kais Sayed ve tutuklu medya patronu Nabil Karvi. İlk turda Sayed oyların yüzde 18,4’ünü, Karvi ise yüzde 15,6’sını aldı.

2010’da ülkede başlayan ve “Arap Baharı” olarak adlandırılan ayaklanmaların ardından, Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali devrilmiş ve yapılan ilk demokratik seçimleri kazanan Beji Said Essebsi 2014’te işbaşına gelmişti.

Essebsi’nin ölümünün ardından “geçiş hükümeti” kuruldu. 15 Eylül’deki seçimlere kadar ülkeyi yöneten geçiş hükümetinin lideri ise Meclis Başkanı Mohamed Ennaceur’du. 

“Sosyal açıdan muhafazakâr, ekonomik açıdan solcu”

Tunus seçimlerini siyasetbilimci Aytuğ Şaşmaz, Medyascope için değerlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda sürpriz iki adayın yarıştığını belirten Şaşmaz, Sayed’in bir partisi olmayan hatta siyasi partilere oldukça tepkili yaklaşan bir anayasa profesörü olduğunu belirtti. Şaşmaz, Sayed’in sosyal açıdan oldukça muhafazakâr, ekonomik açıdan oldukça solcu, siyasi açıdan da oldukça reformcu görüşleriyle tanındığını ve bazı medya kuruluşlarının onu “anarşik muhafazakâr” olarak tanımladığını söyledi.

Şaşmaz, Karvi’nin ise Tunus’un laik partilerine mesafeli olmakla birlikte laik seçmenlere hitap eden bir aday olduğunu sözlerine ekledi.

Söyleşinin tamamı için:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus