Suriye operasyonu – Akşener’den Erdoğan’a: “Harekât sürerken, ‘Millet İttifakı dağılmalıdır’ şeklinde konuşmak makamınıza yakışmaz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek “Böyle bir dönemde makamınız gereği sözlerinize son derece dikkat etmeniz gerekir” dedi.

Meclis’te İYİ Parti grup toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, konuşmasının başında hayatını kaybeden askerler için asker selamı verdi ve “Türk ordusunu selamlıyorum” dedi.

Erdoğan’a seslenen Akşener, “Böyle bir dönemde makamınız gereği sözlerinize son derece dikkat etmeniz gerekir. Mehmetçik harekâttayken size düşen, farklılıkları körüklemek değil ortaklıkları güçlendirmektir. Harekât sürerken, ‘Millet İttifakı dağılmalıdır’ şeklinde konuşmak makamınıza yakışmaz. Bu vatan, atamızın gençlere emanetidir. Bizim gençlerimiz mirasına sahip çıkıyor. Biz siyasetçilerin doğru siyaset yapmalarının sorumluluğu büyüktür. Daha önce devleti hendeklerden çıkarıp alan Türk ordusu şimdi de devleti yanlış dış politikalardan alıp çıkarmaya çalışıyor” diye konuştu.

“Akıncı bile harekâta karşı çıktı”

İki devlet dışında operasyona destek veren ülkenin olmadığına dikkat çeken Akşener, şunları söyledi: “Türkiye ilk kez sınır ötesi harekât yapmıyor. Daha önce de çok sayıda operasyon yapıldı, yapılmaya devam edilecek. Ancak hiçbir operasyonda bu kadar yalnız kalmadık. Erdoğan’ın dostları yalnız bıraktı. Oturduğu makamı 1974’teki Barış Harekâtı’na borçlu olan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bile harekâta karşı çıktı. İşe iletişim ve diplomasiden başlamanız lazım Sayın Erdoğan. İki yıldır Fırat’ın doğusuna harekat yapacağız dediniz, anlamıyorlar diyorsunuz. Anlamıyorlarsa anlatmanız lazım Erdoğan. Devletin amacı derdini milletine ve dünyaya net bir şekilde anlatmaktır. Devletin görevi derdini, amacını milletine ve dünyaya net ve duru bir biçimde anlatabilmektir. Ama dünyayı haklılığımıza ikna etmekle sorumlu olan dışişleri bakanımız üniforma ile şov yaparsa, derdinizi anlatamazsınız. Harekât başladıktan sonra ilan etmeye başlarsanız yalnız kalırsınız. Türkiye’nin tarihten gelen bir dış politika stratejisi vardı. Bu stratejisinin ağırlık merkezi Ortadoğu değildi. Daha dengeliydi. Statükonun korunması ile çatışma hallerinde tarafsızlık benimseniyordu. Türkiye’yi bu duruma getiren, strateji değişikliğidir. Türkiye’nin milli menfaatleriyle kumar oynandı.”

“Milletimizi yaptırımlara karşı nasıl koruyacaksınız?”

“Suriye’nin toprak bütünlüğü için Suriye devletine karşı Suriye’yi parçalayanlarla birlikte mücadele ediyoruz” diyen Akşener, Erdoğan’a harekâtla ilgili şu soruları yöneltti: “Dostunuz Trump, kuvvetler ayrımının gayet güçlü olduğu bir ülkenin başkanı. Kendisine yönelik bir azil süreci olduğu gibi, önünde seçimler var. Politikamızı Trump’ın seçim malzemesine alet etmeyin. Erdoğan’a soruyorum, milletimizi ekonomik yaptırımlara karşı nasıl koruyacaksınız? Kaddafi’ye yönelik operasyonda figüran yapıldık. IŞİD’in en çok canını yaktığı ülkelerden biriyiz ama dünyada arkamızdan IŞİD’le işbirliği yaptığımız dedikodusu yayılıyor. Demokratik mekanizmaları yeniden çalıştırın. Devleti kuran TBMM’yi yeniden işlevsel hale getirin. Milli menfaatlerimiz çerçevesinde yakalanan birlik ve beraberliğin siyasi çıkarlarla istismar edilmesine izin vermeyeceğiz. Devletin işini parti hizmetinden her zaman ayrı tuttuk.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus