Suriye operasyonu – Trump ABD Başkan Yardımcısı Pence ve Dışişleri Bakanı Pompeo’yu “ateşkes” için Türkiye’ye gönderiyor

ABD Başkanı Donald Trump, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, beraberlerinde bir heyetle Türkiye’ye gelmek üzere çarşamba günü (16 Ekim) yola çıkacaklarını açıkladı.

Beyaz Saray’da açıklama yapan Trump, Pence ve Pompeo’nun yapacakları ziyaretle “ateşkes” amaçladıklarını söyledi. Trump, çelik ithalatına getirilen vergileri örnek göstererek Türkiye’ye çok güçlü yaptırımlar uygulandığını da yineledi.

Türkiye’ye gelecek heyette Pence ve Pompeo’nun dışında, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin de yer alacağı bildirildi. ABD Başkan Yardımcısı Pence’in 17 Ekim Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump pazartesi akşamı hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de YPG komutanı Mazlum Kobani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, bu görüşmeyi duyuran ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de akabinde Türkiye’ye gidecek bir heyete başkanlık edeceğini söylemişti.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih ile telefonda görüşerek, Türkiye’nin Suriye operasyonundan duydukları rahatsızlığı ve Türkiye’nin askeri taarruzuna son vermesi gerektiğini değerlendirdiklerini duyurdu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar