Suriye operasyonu – ABD Temsilciler Meclisi Trump’ın Suriye kararını kınadı, Demokrat liderler Trump ile yaptıkları toplantıyı terk etti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye’nin Suriye’deki askeri harekâtı, ABD siyasetinin bir numaralı gündem maddesi. ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump’ın, Suriye’nin kuzeydoğusundan asker çekilmesi kararını ezici çoğunlukla kınayan bir karar aldı. Ancak asıl tartışmalar, kararın alınmasının ardından, Trump’ın Kongre liderleriyle Beyaz Saray’da yaptığı toplantıda yaşandı.

Toplantıya katılan Demokratlar, kendilerine hakaret edildiği gerekçesiyle toplantıyı terk etti. Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, “Trump toplantıda sinir krizi geçirip bize hakaret etti” dedi. Pelosi, Trump’ın Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamadan çıkan sonuçtan dolayı “çok sarsılmış” olduğunu belirtti.

Senato azınlık lideri Chuck Schumer toplantıda yaşananları şöyle anlattı:

Trump, Temsilciler Meclisi başkanı başta olmak üzere herkese hakaret etti. Pelosi, sakinliğini bozmazken Trump, kendisinin ‘üçüncü sınıf politikacı’ olduğunu söyledi. Ayrıca, IŞİD üyeleri arasında komünistlerin olduğunu ve biz Demokratlar’ın bunu seveceğimizi belirtti. Bu bir diyalogdan çok, gerçeklere dayanmayan çirkin bir sataşmaydı.”

Trump ise asıl sinir geçirenlerin Demokratlar olduğunu savunup, şu tweeti attı:

Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, Trump’ın Suriye’den asker çekmesini kınayan ve Türkiye’ye ateşkes çağrısı yapan karar tasarısı, 60’a karşı 354 oyla kabul edildi. Demokratlar tarafından sunulan tasarıya, 129 Cumhuriyetçi üye de destek verdi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus