Suriye operasyonu – ABD Temsilciler Meclisi Trump’ın Suriye kararını kınadı, Demokrat liderler Trump ile yaptıkları toplantıyı terk etti

Türkiye’nin Suriye’deki askeri harekâtı, ABD siyasetinin bir numaralı gündem maddesi. ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump’ın, Suriye’nin kuzeydoğusundan asker çekilmesi kararını ezici çoğunlukla kınayan bir karar aldı. Ancak asıl tartışmalar, kararın alınmasının ardından, Trump’ın Kongre liderleriyle Beyaz Saray’da yaptığı toplantıda yaşandı.

Toplantıya katılan Demokratlar, kendilerine hakaret edildiği gerekçesiyle toplantıyı terk etti. Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, “Trump toplantıda sinir krizi geçirip bize hakaret etti” dedi. Pelosi, Trump’ın Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamadan çıkan sonuçtan dolayı “çok sarsılmış” olduğunu belirtti.

Senato azınlık lideri Chuck Schumer toplantıda yaşananları şöyle anlattı:

Trump, Temsilciler Meclisi başkanı başta olmak üzere herkese hakaret etti. Pelosi, sakinliğini bozmazken Trump, kendisinin ‘üçüncü sınıf politikacı’ olduğunu söyledi. Ayrıca, IŞİD üyeleri arasında komünistlerin olduğunu ve biz Demokratlar’ın bunu seveceğimizi belirtti. Bu bir diyalogdan çok, gerçeklere dayanmayan çirkin bir sataşmaydı.”

Trump ise asıl sinir geçirenlerin Demokratlar olduğunu savunup, şu tweeti attı:

Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, Trump’ın Suriye’den asker çekmesini kınayan ve Türkiye’ye ateşkes çağrısı yapan karar tasarısı, 60’a karşı 354 oyla kabul edildi. Demokratlar tarafından sunulan tasarıya, 129 Cumhuriyetçi üye de destek verdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar