Suriye operasyonu – Suriye’nin kuzeyindeki Amerikan askerleri üslerini terk ederek Irak’a doğru yola çıktı

Suriye’nin kuzeyindeki Amerikan askerleri, ABD Başkanı Donald Trump’ın çekilme kararı doğrultusunda üslerini boşaltmaya başladı. CNN Amerikan askeri personeli ile ekipmanlarını taşıyan yüzlerce kamyonun, Irak’a doğru yola çıkmak üzere Haseke civarında toplandığını duyurdu.

Lübnan merkezli El Mayadin televizyonu da pazar günü (20 Ekim) itibarıyla Halep ve Rakka’da Amerikan askeri kalmadığını bildirdi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper daha önce, Suriye’den ayrılacak 1000 kadar Amerikan askerinin Irak’ın batısına yerleştirilmesinin planlandığını açıklamıştı. Taliban ile barış görüşmelerinin yeniden başlatılması amacıyla gittiği Afganistan’da konuşan Esper, sözkonusu askerlerin “Irak’ı savunmaya ve IŞİD’in bu bölgede yeniden canlanmasını engellemeye” katkıda bulunacağını söylemiş, çekilme sürecinin tamamlanmasının ise haftalar alabileceğini belirtmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ise geçen hafta Suriye’nin kuzeyindeki askerler için “Evlerine geri dönecekler” demişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar