Altı buçuk yıl süren Mehmet Ayvalıtaş davasında iki sanık da beraat etti

Gezi Direnişi sırasında Ümraniye’de düzenlenen yürüyüşte, kalabalığa giren bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüne ilişkin davada karar çıktı. Mahkeme, sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş’ın beraatına karar verdi.  

Kartal Anadolu Adliyesi 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davanın 24. duruşmasında, Mehmet Ayvalıtaş’ın ailesi ve avukatları hazır bulundu. Duruşmada konuşan avukat Sevgi Evren, sanık Cengiz Aktaş’ın gerekçe göstermeden duruşmaya katılmadığını söyledi. Evren, yaklaşık yedi yıl süren davanın bir önceki duruşmasında verilen mütalaanın kabul edilemez olduğuna dikkat çekti.

Evren, bilirkişi raporlarının taraflı ve eksik olduğunu belirtip raporlardaki eksikliklerin giderilmesini ve yeni bir bilirkişi raporu hazırlanmasını talep etti. Avukat Evren ayrıca, dinlenmeyen tanıkların dinlenmesini istedi. Ancak mahkeme, bu talepleri reddetti.

Ayvalıtaş’ın avukatları ise, emniyet müdürlüğünün kazanın yaşandığı gün orada bir eylem olacağını bildiğini gösteren bir yazışmayı mahkeme heyetine sunup, devletin önlem alma ve koruma yönündeki yükümlülüğüne vurgu yaptı.

Beyanı alınan Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, “Tam altı buçuk yıl geçti. Bu basit bir trafik kazası değil. Sağ-sol kavgası da yapmayın. Yalvarıyorum, sadece adaleti sağlayın” dedi.

Savcı, geçen duruşmadaki mütalaasını tekrarladı. Sanık Mehmet Görkem Demirbaş, suçsuz olduğunu söyleyip beraatını istedi. Kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Demirbaş ve Aktaş’ın beraatına hükmetti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar