Putin ve Erdoğan mutabık kaldı: Türkiye Fırat’ın doğusunda harekâtla girdiği yerleri muhafaza edecek, kalan sınır boyunca Türk-Rus ortak devriyeleri gezecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki altı buçuk saatlik Soçi görüşmesinden 10 maddelik bir mutabakat muhtırası çıktı.

Görüşme sonrası ortak basın toplantısında ilk açıklamayı yapan Putin, varılan anlaşmayla ilgili kararı iki ülkenin dışişleri bakanlarının açıklayacağını söyledi. “Bu karar bir dönüm noktası niteliğine sahip” diyen Putin, bölgede barış ve istikrarı Türkiye ve Suriye’nin birlikte sağlayacağını, bunun da ancak karşılıklı saygı ile mümkün olabileceğini vurguladı:

“Defalarca, Türkiye’nin milli güvenliğini temin etmek için attığı adımları anlayışla karşıladığımızı söyledik. Önemli olan terör örgütlerinin Türkiye’nin askeri harekâtından yararlanmamasıdır. Bunların arasında IŞİD de var. Suriye’de kalıcı ve uzun vadeli istikrarın sağlanması ancak bu ülkenin toprak bütünlüğüne saygı duymakla mümkün olabilir. Bu bizim ilkesel tutumumuzdur. Türk ortaklarımızın bu tutumu paylaşması çok önemli. Bölgedeki barışı Suriye ve Türkiye birlikte sağlayacak, karşılıklı saygı olması gerekiyor.”

Soçi’deki görüşme altı saati aşkın sürdü.

Suriye hükümeti ile Kürtler arasında geniş bir diyalog başlatılması gerektiğini de vurgulayan Putin, “Çokuluslu Suriye halkının parçası olan Kürtler’in hakları ancak böyle savunulabilir” dedi. Rusya lideri, Suriyeli göçmenlerin hızla vatanlarına dönmesinin kolaylaştırılmasını da istedi.

Putin’in ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Türkiye ve Rusya, Suriye topraklarında ayrılıkçı hiçbir gündeme izin vermeyecektir” diyerek üzerinde anlaşılan hususları sıraladı:

“23 Ekim öğlen saat 12’den itibaren 150 saat içinde YPG’li teröristler ve silahları 30 kilometrenin dışına çıkarılacak; örgütün tahkimat ve mevzileri imha edilecektir. 150 saatin sonrasında Barış Pınarı Harekâtı’nın doğusunda ve batısında kalan bölgede, 10 kilometre derinlikte Rus-Türk devriyeleri başlayacaktır. Tel Rıfat ve Menbiç’deki tüm YPG’li teröristeler silahlarıyla beraber bu bölgenin dışına çıkarılacaktır. Terörist sızmalara karşı her iki ülke gerekli tedbirleri alacaktır. Putin ile vardığımız mutabakatın, Suriye’nin kalıcı istikrarı için yeni bir dönemi başlatacağına inanıyorum.”

Putin ve Erdoğan’dan sonra iki ülkenin dışişleri bakanları Sergey Lavrov ve Mevlüt Çavuşoğlu, iki liderin imza koyduğu mutabakat metnini okudu.

22 Ekim 2019 tarihli Soçi Mutabakat Muhtırası‘nın maddeleri şöyle:

 • 1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.
 • 2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.
 • 3. Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 kilometre derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harektı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.
 • 4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.
 • 5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekât alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekât alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 kilometre derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.
 • 6. Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.
 • 7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.
 • 8. Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.
 • 9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.
 • 10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
 • Medyascope
 • Medyascope Plus