Suriye operasyonu – İdlib cephesinde askerlerine seslenen Esad: “Suriye savaşını İdlib muharebesi bitirecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin’in Soçi’de yapacakları kritik görüşme öncesinde, Suriye lideri Beşşar Esad da, bu sabah İdlib‘e giderek askerlerle beraber poz verdi.  

Suriye resmi haber ajansı SANA, Esad’ın İdlib kırsalındaki el-Habit kasabasında “cephe önhattı”na “sürpriz” bir ziyaret yaptığını yazdı. AFP haber ajansı da Esad’ın askerlere hitabında “Suriye savaşını İdlib muharebesi bitirecek” dediğini duyurdu.

Suriye rejimi ve Rusya, cihadcıların ve muhaliflerin son kalesi olarak görülen İdlib’e son dört aydır operasyon düzenliyor. Vilayetin kontrolü büyük ölçüde El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam örgütünde.

İdlib’de Türkiye’nin de, Rusya ve İran’la birlikte Eylül 2018’de üzerinde uzlaşılan ateşkesi ve ihlalleri takip etmek için kurduğu gözlem noktaları bulunuyor.

Suriye ordusunun, ülkenin kuzeydoğusundaki Haseke kentine birlik takviyesi yaptığını yazan SANA, ilgili haberinde bu fotoğrafı kullandı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar