İstanbul ve Bursa’da IŞİD operasyonları: 29 gözaltı

IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürülmesinin ardından örgüte yönelik yapılan operasyonlar devam ediyor. İstanbul’da Cumhuriyet Bayramı törenleri sırasında eylem hazırlığında oldukları iddia edilen üç kişi gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, üç şüpheliyi bir süredir takip ediyordu. Ekipler, zanlıların geçen hafta Sancaktepe’de çalınan bir aracı, sahte plaka takarak Fatih’teki İstanbul Valiliği yakınlarına park ederek buradan ayrıldıklarını tespit etti.

Cumhuriyet Bayramı törenleri sırasında eylem yapacakları değerlendirilen şüpheliler, Fatih, Ataşehir ve Sancaktepe’de beş adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alındı. Aramalarda bir pompalı tüfek, bir tabancayla mermi, örgütsel doküman ve dijital malzeme ele geçirildi.

IŞİD üyeliğinden suç kayıtları bulunan şüphelilerden birinin örgüt üyeliğinden uzun süre cezaevinde kaldığı, bir şüphelinin kardeşinin ise Suriye’deki çatışma bölgelerinde öldürüldüğü belirlendi.

Bursa’da 26 gözaltı

Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri IŞİD’e yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 26 şüphelinin adresini tespit etti. Tespit edilen 11 adrese sabah saatlerinde eşzamanlı operasyon düzenleyen ekipler 12’si Suriye uyruklu, 26 kişiyi gözaltına aldı.

DHA’nın haberine göre, baskın yapılan evlerde örgütsel dökümanlar ile dijital materyaller ele geçirildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre ise, Suriye uyruklu 12 şüphelinin sınır dışı işlemleri için Bursa Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edileceği belirtildi. Diğer 14 şüphelinin ise Emniyetteki işlemleri sürüyor. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar