İstanbul ve Bursa’da IŞİD operasyonları: 29 gözaltı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürülmesinin ardından örgüte yönelik yapılan operasyonlar devam ediyor. İstanbul’da Cumhuriyet Bayramı törenleri sırasında eylem hazırlığında oldukları iddia edilen üç kişi gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, üç şüpheliyi bir süredir takip ediyordu. Ekipler, zanlıların geçen hafta Sancaktepe’de çalınan bir aracı, sahte plaka takarak Fatih’teki İstanbul Valiliği yakınlarına park ederek buradan ayrıldıklarını tespit etti.

Cumhuriyet Bayramı törenleri sırasında eylem yapacakları değerlendirilen şüpheliler, Fatih, Ataşehir ve Sancaktepe’de beş adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alındı. Aramalarda bir pompalı tüfek, bir tabancayla mermi, örgütsel doküman ve dijital malzeme ele geçirildi.

IŞİD üyeliğinden suç kayıtları bulunan şüphelilerden birinin örgüt üyeliğinden uzun süre cezaevinde kaldığı, bir şüphelinin kardeşinin ise Suriye’deki çatışma bölgelerinde öldürüldüğü belirlendi.

Bursa’da 26 gözaltı

Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri IŞİD’e yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 26 şüphelinin adresini tespit etti. Tespit edilen 11 adrese sabah saatlerinde eşzamanlı operasyon düzenleyen ekipler 12’si Suriye uyruklu, 26 kişiyi gözaltına aldı.

DHA’nın haberine göre, baskın yapılan evlerde örgütsel dökümanlar ile dijital materyaller ele geçirildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre ise, Suriye uyruklu 12 şüphelinin sınır dışı işlemleri için Bursa Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edileceği belirtildi. Diğer 14 şüphelinin ise Emniyetteki işlemleri sürüyor. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus