ABD Temsilciler Meclisi, 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanımlayan kararı onayladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Temsilciler Meclisi, 1915 olaylarını “Ermeni Soykırımı” olarak tanımlayan bir karar tasarısını kabul etti. Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Demokrat Partili Adam Schiff tarafından oya sunulan tasarıya 405 üye lehte oy verirken 11 üye karşı çıktı. Tasarının kabulü ABD’nin 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıdığı anlamına gelmiyor; karar tavsiye niteliği taşıyor.

Medyascope infografik – hazırlayan: Sema Kahriman

Tasarının kabulü üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada, “İç politika saikleriyle alınmış olan bu kararın tarihi ve hukuki dayanağı bulunmamaktadır” denildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter’da tasarının Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle gündeme getirildiğini savundu.

Temsilciler Meclisi’nin kabul ettiği tasarıda, “’Ermeni Soykırımı’nın resmi törenlerle anılması, ‘Ermeni Soykırımı’nı ya da herhangi bir soykırımı inkâr etmeye yönelik çabaların reddedilmesi ve ‘Ermeni Soykırımı’na dair gerçeklerin eğitim yoluyla anlaşılmasının teşvik edilmesi” isteniyor.

Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörler Robert Menendez ve Marco Rubio‘nun hazırladığı benzer bir karar tasarısı ise Senato gündemine alınmayı bekliyor.

Temsilciler Meclisi Türkiye’ye yaptırım öngören tasarıyı da kabul etti

ABD Temsilciler Meclisi, bu oylamadan önce de Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonu nedeniyle Türkiye’ye bazı yaptırımlar getirilmesini öngören yasa tasarısını oyçokluğu ile kabul etti. Başkan Donald Trump’ı Türkiye’ye yaptırım uygulamaya çağıran tasarıya 403 vekil “evet” derken, “hayır” oyları 16’da kaldı. Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle bazı Türk yetkililere yaptırım ve Türkiye’ye silah satışının askıya alınması gibi yaptırımlar içeren tasarının yasalaşması için, Senato’da da aynı şekilde kabul edilmesi ve sonra Başkan Donald Trump tarafından onaylanması gerekiyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus