Twitter artık siyasi reklamları kabul etmeyecek

Twitter kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, sosyal medya platformu Twitter’da siyasetle ilişkili reklamları 22 Kasım itibarıyla durduracaklarını açıkladı.

Sadece insanları oy vermeye teşvik edebilecek farklı içerikteki reklam kampanyalarına izin verileceğini söyleyen Dorsey, bu kararın bütün dünyada uygulanacağını belirtti. 

Kararı ve nedenlerini bir dizi tweet’le açıklayan Dorsey, “Siyasi mesaj kazanılmalıdır, satın alınmamalıdır” derken “Bir siyasi mesajın insanlara kimi takip edeceklerini seçtikleri an ve tekrar paylaşımlarla ulaştığını ancak bu mesajların para ile ulaştırılmasının karar mekanizmasını ortadan kaldırdığını ve zoraki bir hal aldığını” söyledi.

https://twitter.com/jack/status/1189634360472829952?s=20
https://twitter.com/jack/status/1189634368081260549?s=20

Bu kararın ifade özgürlüğü ile ilişkili olmadığını belirten Twitter kurucusu, yapay zekâ teknolojisi kullanılarak görüntülerin manipüle edilmesine yani “deepfake” videolara işaret ederek, milyonlarca insanın hayatını etkileyen siyasetin teknoloji ile gün gettikçe manipülasyona daha açık bir hale geldiğini de belirtti.

Dorsey, “İnsanlara yanlış bilginin yayılmaması için mücadele ettiğimizi söylüyoruz ancak bundan para aldığımızda sanki bir sorun olmuyormuş gibi bir imaj çizmek istemeyiz” dedi.

Bu açıklama Twitter’ın politikasındaki büyük bir değişime işaret ediyor. Twitter ABD’deki 2016 başkanlık seçimleri süresince platform, etiketler ve tweet’lerle kampanyalar için yeni hedefleme seçenekleri sunmuştu. Ancak bunun sonucunda Rusya merkezli trol kampanyalarının hedefi haline gelmişti.

Ekim ayı başında Çin sermayeli sosyal medya platformu TikTok da siyasi içerikli kampanyalara yer vermeyeceğini açıklamıştı.

Twitter siyasi reklamları yasaklama kararı alırken Facebook, neyin doğru neyin yanlış olduğuna kullanıcıların karar vermesi gerektiği görüşünde. ABD’de Demokratlar’ın 2020’de düzenlenecek seçimlerdeki başkan aday adaylarından olan Elizabeth Warren ,Facebook’un politik reklamlara devam etme kararını eleştirerek, örnek olması için Facebook’a yanlışlarla dolu bir reklam vermişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar