Twitter artık siyasi reklamları kabul etmeyecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Twitter kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, sosyal medya platformu Twitter’da siyasetle ilişkili reklamları 22 Kasım itibarıyla durduracaklarını açıkladı.

Sadece insanları oy vermeye teşvik edebilecek farklı içerikteki reklam kampanyalarına izin verileceğini söyleyen Dorsey, bu kararın bütün dünyada uygulanacağını belirtti. 

Kararı ve nedenlerini bir dizi tweet’le açıklayan Dorsey, “Siyasi mesaj kazanılmalıdır, satın alınmamalıdır” derken “Bir siyasi mesajın insanlara kimi takip edeceklerini seçtikleri an ve tekrar paylaşımlarla ulaştığını ancak bu mesajların para ile ulaştırılmasının karar mekanizmasını ortadan kaldırdığını ve zoraki bir hal aldığını” söyledi.

Bu kararın ifade özgürlüğü ile ilişkili olmadığını belirten Twitter kurucusu, yapay zekâ teknolojisi kullanılarak görüntülerin manipüle edilmesine yani “deepfake” videolara işaret ederek, milyonlarca insanın hayatını etkileyen siyasetin teknoloji ile gün gettikçe manipülasyona daha açık bir hale geldiğini de belirtti.

Dorsey, “İnsanlara yanlış bilginin yayılmaması için mücadele ettiğimizi söylüyoruz ancak bundan para aldığımızda sanki bir sorun olmuyormuş gibi bir imaj çizmek istemeyiz” dedi.

Bu açıklama Twitter’ın politikasındaki büyük bir değişime işaret ediyor. Twitter ABD’deki 2016 başkanlık seçimleri süresince platform, etiketler ve tweet’lerle kampanyalar için yeni hedefleme seçenekleri sunmuştu. Ancak bunun sonucunda Rusya merkezli trol kampanyalarının hedefi haline gelmişti.

Ekim ayı başında Çin sermayeli sosyal medya platformu TikTok da siyasi içerikli kampanyalara yer vermeyeceğini açıklamıştı.

Twitter siyasi reklamları yasaklama kararı alırken Facebook, neyin doğru neyin yanlış olduğuna kullanıcıların karar vermesi gerektiği görüşünde. ABD’de Demokratlar’ın 2020’de düzenlenecek seçimlerdeki başkan aday adaylarından olan Elizabeth Warren ,Facebook’un politik reklamlara devam etme kararını eleştirerek, örnek olması için Facebook’a yanlışlarla dolu bir reklam vermişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus