Dini değerleri aşağılamıyormuş: Mülkiye’nin “İnek Duası” mahkemede beraat etti

Mülkiye’nin (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi-SBF) en önemli geleneklerinden biri olan “İnek Bayramı”nda, yine gelenek olan “İnek Duası”nı okuduğu için hakkında ceza davası açılan Mehmet Can Tan, “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçlaması ile yargılandığı davanın, Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmasında beraat etti. Karar ile İnek Duası’nın suç unsuru içermediği kesinleşti.

Duruşmada yazılı savunmayı Av. Dr. Kerem Altıparmak sundu. Duruşmaya Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı Dr. Dinçer Demirkent de katıldı.

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, İnek Bayramı’nda İnek Duası’nı okuyan öğrenci Mehmet Can Tan’a önce “bir ay uzaklaştırma” cezası vermiş, bu ceza daha sonra, Tan’ın öğrencilik döneminde başka cezası olmaması nedeniyle “kınama” cezasına dönüştürülmüştü. Cezaya karşı idare mahkemesinde açılan davada ise disiplin cezası iptal edilmişti.

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, İnek Bayramı’nda İnek Duası’nı okuyan öğrenci Mehmet Can Tan’ı kınamıştı!

Mülkiye’nin asırlık geleneği olan İnek Bayramı ve İnek Duası, birkaç yıl önce İslamcı gazetelerin hedefi haline gelmiş ve pek çok yalan haberle geleneğin ortadan kaldırılmasına çalışılmıştı. İnek Duası, başlatılan aleyhte kampanyalar ve hedef göstermeler yüzünden son birkaç yıldır İnek Bayramı programından çıkarılmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar