Murat Yetkin yazdı: Trump, Erdoğan’ı YPG/PKK konusunda geri çevirebilir. İşte nedeni…

Gazeteci Murat Yetkin kişisel blogundaki son yazısında, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Erdoğan’dan gelecek olan YPG ile işbirliğini sonlandırma talebini geri çevirme, en azından yeni bir oyalama sürecine girip YPG’ye desteği sürdürme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtip, bunun Pentagon’un benimsediği yeni bir model olduğunu yazdı:

“Yönteme İngilizcesiyle, ‘By-With-Through’ (BWT) adı verilmiş; Türkçeye -tercüme ederken epey zorlanıp uzmanlarla tartıştığımı belirtmeliyim- “Yürüt-Birlikte-Yaptır” ya da Türkçe dil uyumuyla ‘Birlikte-Yürüt-Yaptır’ (BYY) diye çevirmek mümkün.
ABD ordusu artık uzak diyarlarda çıkarlarını korumak için kendi askerini ölüme göndermek yerine, işi zaten o toprakların sahibi olan, ya da sahibi olmak isteyen yerel güçlere yaptırma yoluna gidiyor. Ancak komuta da danışmanlar, para ve askeri malzeme sağlanması yoluyla elde tutuluyor. Suriye ve YPG bunun ‘devlet olmayan’ güçlerle ilk denemesi sayılıyor.”

Yetkin’in yazısının tamamını okumak için tıklayınız.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar