İsrail, Gazze ve Şam’da İslami Cihad liderlerinin evlerini vurdu: Bir komutanla birlikte bir anne ve iki çocuk öldü

İsrail, Gazze ve Suriye’nin başkenti Şam’a düzenlediği hava saldırılarıyla İslami Cihad Hareketi’nin üst düzey isimlerini hedef aldı.

İsrail ordusu, Gazze’de İslami Cihad‘ın askeri kanadı Kudüs Tugayları’nın komutanlarından 42 yaşındaki Baha Ebu El Ata’nın evine füze attı. Saldırıda El Ata ve eşi hayatını kaybederken, çocukları ve komşularından biri yaralandı.  

İsrail’in Gazze’nin doğusundaki Şecaye mahallesinde hedef aldığı daire, üç katlı bir binanın üçüncü katındaydı.

İsrail hava kuvvetleri Şam’da ise Lübnan Büyükelçiliği’nin de bulunduğu caddede, yine bir evi hedef aldı. İslami Cihad, bu saldırıda örgütün siyasi bürosuna mensup Ekrem El Accuri’nin yaralandığını duyurdu. Ancak roketin yerle bir ettiği dairede El Accuri’nin oğlu Muaz ile torunu Betül’ün hayatını kaybettiği bildirildi.

Şam’ın batısındaki Mezze semtinde İsrail’in hava saldırısına hedef olan daire.

İsrail, Şam’daki saldırıyla ilgili açıklama yapmadı. Saldırıların ardından bu sabah saatlerinden itibaren Gazze’den İsrail’e roket saldırıları düzenlenmeye başladı.

Saldırılar aşırı sağcı Bennet’in savunma bakanı olarak atanmasını izledi

İsrail’de hükümeti kurmakla görevlendirilen Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz‘ın koalisyon pazarlıkları devam ederken başbakanlık koltuğunda oturmayı sürdüren Binyamin Netanyahu, dört gün önce savunma bakanlığı görevini aşırı sağcı Yeni Sağ Partisi lideri ve eski Eğitim Bakanı Naftali Bennet‘e vermişti. Bennet, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde bulunan Filistinli direniş gruplarına karşı sert askeri adımlar atılmasını ve işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan yasadışı Yahudi yerleşim birimlerini destekleyen görüşleriyle tanınıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar