Trump’ın azil sürecinde yeni sayfa: Soruşturmada halka açık oturumlar yarın başlıyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın azil süreci, Kongre’de yetkililerin görüşlerinin alınmasıyla devam ediyor. Son olarak Demokratlar, pazartesi günü Kongre soruşturma komitesine bilgi veren üç yetkilinin görüşlerini paylaştı. Görüşmeler halka kapalı bir şekilde yapılıyor. Ancak ilk günden bu yana, görüşmelerin içeriği bir şekilde dışarı sızdırıldı. Son olarak, görüşmelerin deşifre edilmiş hali de kamuoyuyla paylaşılmaya başlandı.

Trump’ın azil sürecindeki kritik noktalar bugüne kadar iki yerde birikmiş durumda. Bunlardan en önemlisi Trump’ın siyasi rakiplerini kıstırmak için devlet kurumlarını ve yetkililerini kullandığı iddiası. Trump’ın ABD’de yaklaşan 2020 başkanlık seçimlerinde siyasi rakibi Joe Biden’ı köşeye sıkıştırmak için Ukrayna hükümetinden bilgi talep etmesi, soruşturma komisyonunun ele aldığı bir konu başlığı olarak öne çıkıyor.

Daha önce Medyascope’ta da haberleştirdiğimiz ve Trump döneminde Ukrayna’da görev yapmış diplomatların ifadelerine göre, Trump bu bilgi karşılığında Ukrayna’ya ABD askeri yardımı öneriyor. Bir başkasında ise, Ukrayna’da görev yapan ABD elçisi Marie Yovanovitch‘in, Ukrayna devlet başkanının huzurundayken Trump tarafından tehdit edildiği öne sürülüyor.

Bazı ifadelerde, Trump’ın Ukrayna liderinden 2016 yılındaki ABD başkanlık seçimleri ile ilgili de adım atmasını talep ettiği belirtiliyor. Buna göre, Ukrayna hükümetinden 2016’daki ABD başkanlık yarışındaki manipülasyonun Rusya tarafından değil Ukrayna tarafından başlatıldığı iddiasını dile getirmesi talep ediliyor. Kamuoyuyla paylaşılan ifadelerin bütününe baktığımızda, Trump’ın kendi siyasi pozisyonunu korumak ve bir kez daha seçilmek için devlet kurumlarını ve bürokratları kullandığı izlenimi doğuyor.

Çarşamba günü kamuya açık yapılacak oturumlar öncesinde Trump’ın bugün daha önce Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin transkripsiyonunu (çevriyazı) paylaşacağı bilgisine ulaşıldı. Öte yandan, kritik isimlerden biri olan elçi Yovanovitch’in ifadesinin cuma günü halka açık oturumda alınacağı bilgisi de paylaşıldı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar