İran protestoları – Dr. Gülriz Şen ile söyleşi: “Sokaktakilerin daha çok, yoksullaşan orta sınıf mensupları ile kentli işsizlerden oluştuğunu görüyoruz”

İran’da geçen cuma günü benzin fiyatlarına zam yapılmasıyla başlayan protesto gösterileri, ülkenin pek çok kentinde geniş katılımla hafta sonunda da devam etti. Tahran, Tebriz, Meşhed, Şiraz, İsfahan, Kirmanşah ve Ahvaz dahil 40’ın üzerinde kentte protesto vardı. Bu arada petrol istasyonları ve bankaların kundaklandığı, İran bayraklarının yakıldığı haberleri geldi. Güvenlik güçleri de, daha önceki daha barışçıl protestolarda da görüldüğü üzere protestoları sert yöntemlerle bastırmaya çalışıyor olmalı ki ölüm haberleri de alındı. Protestoların arka planını ve bundan sonrasına ilişkin süreci TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Gülriz Şen ile konuştuk. Şen, İran’da 2017 ve 2018’de yolsuzluğu, yoksulluğu, gelir adaletsizliği ve nepotizmi protesto eden kitlelerin, bir kez daha sokağa indiğini anlattı. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar