Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: “Bay Kemal olmak için egemen güçlerin karşısında onurlu bir insan gibi duracaksın”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

’21. yüzyılda sanat alanında güçlü olan ülkeler diğer ülkelere göre yumuşak güç açısında daha güçlü olurlar. Sanatçıları baş tacı yapmak hepimizin ortak görevidir. Yıldız Kenter bu bağlamda hayatını kaybeden değerli bir sanatçımızdır. Kendisini iki hafta önce evinde ziyaret ettim. Sorunlu bir sağlık ortamındaydı. Kısa bir süre görüşmemiz oldu. Yıldız Kenter hayatını sanata adayan bir sanatçıydı. Şu anda bütün dünya, bütün Türkiye yıldız sanatçımızı kucaklıyor. Onu asla unutmayacağız. Jale Birsel’i de kaybettik. İki sanatçımıza da Allah rahmet eylesin.”

“Hiç kimsenin yaşam tarzına müdahale edilmesini asla ve asla kabul etmiyoruz”

“Güzel vatanımız, insanlarımız var. O zaman bizler barış içinde yaşamak zorundayız. Kadının kılık kıyafetleri ayrışmamıza yol açmamalı. Başörtülü iki kızımıza saldırı yapıldı. Kendilerini aradım, morallerinin bozulmamasını istedim. ‘Bu ülkenin sağduyulu insanları hep yanınızda olacaktır’ dedim onlara, ‘moralinizi bozarsanız bu provokatörün amacına ulaştığını gösterir’ dedim. Hiç kimsenin yaşam tarzına müdahale edilmesini asla ve asla kabul etmiyoruz.”

Erdoğan’a Tank Palet Fabrikası yanıtı

“Tank Palet Fabrikası değeri 20 milyar dolar. Avrupa’nın en büyük entegre tesisi. 1 milyon 800 bin metrekarelik alanda kurulmuş. Erdoğan az önce açıklamalar yapıyor: Satılmadı. Satılmadı doğru, biz ‘peşkeş çekildi’ diyoruz. Satılsa para alacaksın. Bedava verildi. 20 milyar dolarlık fabrika 25 yıllığına bedava verildi. Telekom’u 6.5 milyar dolara kiraladılar. 25 yıl karşılığında 1 lira bile alınmıyor. Birileri bir şey almış o kesin. Benim mal varlığımı araştır, araştırmazsan namertsin diyebiliyor musun?

Türk-Katar ortaklığı ile BMC’ye devretmişler. Kaça devrettin? Kaç lira aldın sen? Kararnameleri niye gizli çıkarıyorsun? Özellikle benim öğrenmemi istemiyor. Senin boyun ona yetmez, ben her şeyi öğrenirim. Erdoğan’a soruyorum: Tank Palet Fabrikası dolayısıyla gizlediğin protokolü açıklayacak mısın? Bununla ilgili bir ihale yaptın mı? 50 milyon dolarlık yatırım yapacakmış. Birisi de ‘Ben de 150 milyon dolarlık yaptırım yapacağım’ der. Hangi gerekçe ile ihale yapmadın? Ne Kılıçdaroğlu ne CHP bu konuda geri adım atmayacak. Devletin malının nasıl birileri tarafından birilerine peşkeş çekildiğini gösteriyor. Dünyada böyle bir örnek yok, üstelik bedava. Bizim işçiler de onların emrinde çalışacak. Herkesin bilmesini isterim: Türkiye’nin en büyük silah fabrikasının yabancı orduya peşkeş çekilmesini ben kabul etmiyorum. Kendi silah fabrikasını yabancı orduya peşkeş çekenlerin bu memlekete faydası olmaz, kendi ceplerine faydası olur.”

“Türkiye’de bugün hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur”

“Dünya, ‘Türkiye’de demokrasi yok’ diye biliyor. Benim gibi düşünmeyen insanın da hakları vardır. Seçime sokuyorsunuz, görevden alıyorsunuz. Neden kayyum tayin ediyor? Bu, bütün seçmenlerin iradesini kabul etmiyorum demektir. Demokrasi kültürünün özüne yakışmaz. Yanlıştır. Ahmet Altan’ı önce müebbet hapis ile yargıladılar AYM bozdu; 15 yılla yargılandılar 10 yıl ceza aldı, 1138 gün hapiste yattı mahkeme serbest bıraktı; tekrar hapse attılar. Yanlıştır. Adaleti sağlamak zorundayız. Sözcü gazetesini bilirsiniz Türkiye’nin yeni amiral gemisidir. Sözcü gazetesi FETÖ’ye destek vermekten suçlanıyor. Siz diyeceksiniz ki bu ülkede demokrasi var. Türkiye’de bugün hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur.”

“Banka aracılığıyla Şehir Üniversitesi’ni susturmak istiyorlar”

“Şehir Üniversitesi… Bir yer verildi kendisine, orayı gayet güzel donattılar. Mimari özellikleri korudular. Hem Türkiye’nin hem dünyanın saygın akademisyenlerini getirdiler. Vakıf üniversiteleri arasında sekizinci sırada. Şimdi banka haciz uyguluyor. Oradaki akademisyenler aylıklarını alamıyorlar. Öğrenciler var orada, başarılı üniversite. İki arkadaşımı görevlendirdim. Banka aracılığıyla üniversiteyi susturmak istiyorlar. Yapmayın, yazıktır günahtır. Niye kapatıyorsunuz? YÖK buraya müdahale etsin diye bu kabul edilemez.”

Vatandaşı kurtarmıyorlar vatandaşı hortumlayanı kurtarmak için özel kanun getiriyorlar”

“Bir dönem inançlı kimselerin soyulduğu bir süreç de yaşadık. Yaklaşık 300 bin kişiden para topladılar. ‘Fabrikalar yapacağız, uçaklar yapacağız’ diye 5 milyar euro topladılar. Bu rakamları TBMM’nin raporundan aktarıyorum. O alın teri ile Almanya’da, Fransa’da, İngiltere’de çalışan insanların birikimlerini hortumladılar. Camilerde yapıyorlar bu işi, ondan sonra paraları alıp ortadan toz oluyorlar. Bir gün Almanya’da katıldığım televizyon programında bu konu gündeme geldi. Bir kadın bağlandı, ikinci sefer para vermiş. ‘Kemal Bey siz bunları tanımazsınız’ dedi. ‘Bizi camiye topluyorlar, bir dualar, vaatler, o ara canımız olsa canımızı veriririz’ diyor. Hayret ettim. Meclise bu holdingleri kurtarma kanunu getiriyorlar. Kimse dava açmasın diyorlar, size hisse senedi vereceğiz. Yarın batarsa ne olacak? Vatandaşı kurtarmıyorlar, vatandaşı hortumlayanı kurtarmak için özel kanun getiriyorlar. Bu kanunu teklif edenler kimse onlara oy verirsen iki elim de bugün de mahşerde de yakanda olacak.”

“Oy verene de şunu söylemek isterim sen bu kadar ağır bir hakarete layık mısın kardeşim?”

“Bir mektup geldi Erdoğan’a Trump tarafından, bizim tarihimizin kabul etmediği ağır bir mektup geldi. Türkiye’nin şan ve şerefini korumak zorunda olan kişi koruyamadı. Ettiği yemine sadık bile kalamadı. ‘Mektubu aynen iade et’ dedik, etmedi. ‘Bu mektup doğru değildir’ lafını bile kullanmadı. ‘Mektubu Trump’a takdim edeceğim’ dedi. Bu kadar ağır bir hakareti Türkiye yaşamamıştır. Oy verene de şunu söylemek isterim: Sen bu kadar ağır bir hakarete layık mısın kardeşim? ‘Aptal’ diyor ‘akıllı ol’ diyor, senden tek laf çıkmıyor. Koşa koşa gitti, ‘Gitme’ dedim. Sen mektupçu başı mısın, posta memuru musun? Sana mektup nasıl geldi, aynı yolla iade edeceksin. Üstüne de Türkiye’nin şanını şerefini koruyan mektup yazacaksın. Bir de baktık ki egemen güçlerin şamar oğlanına dönmüş. ABD’ye gitti ne elde etti? Sen oraya S-400 pazarlığı yapmaya mı gittin? ‘Mektubu Trump’a takdim ettim’ diyor. Kendisini bir cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görüyor. Trump ‘PYD ile YPG ile aynen çalışacağız’ diyor, gıkı çıkmıyor, ‘çalışamazsın’ diyemiyor. Gülen’in iadesini istedi verilmedi ama Rıza Zarrab’ın iadesini isteyemiyor. Zarrab rüşvet dağıtıyordu herkese. Zarrab için iki nota verdi, mektuba cevap bile veremedi.”

“Senatörlerle konuşacaksan yeri Senato’dur”

“Normalde devlet başkanları ekipleriyle görüşürler ama Trump senatörleri çağırıyor oraya. Senatörler Erdoğan’a hesap soruyorlar. Sen senatörlerle konuşacaksan yeri Senato’dur. Trump büyük keyifle izliyor. Oturuşları beni rahatsız ediyor, onu rahatsız etmiyor çünkü yuları kaptırmış. Buradan giderken havuz medyasını da götürmüş. Sözde gazeteciler bunlar. Onlardan biri sözde soru soruyor, Erdoğan ile Suriye’de terörist dediğimiz kişiyi eşitliyor. Trump, Erdoğan’a ‘Şimdi sana soru soracaklar’ diyor, gazeteciye ‘Gazeteci olduğundan emin misin’ diyor. ‘Türkiye için çalışıyor olmayasın’ diyor. Sayın Trump, Türkiye hükümeti diye hükümet yok kabine var, bu da o kabine için çalışan birisi.” 

“CHP iktidar olduğunda Suriyeli kardeşlerimizi Suriye’ye göndereceğiz”

“O toplantıda Trump, ‘4 milyon Suriyeliyi vatandaşlığa alacak mısınız?’ diyor. Erdoğan Trump’tan talimat aldı. CHP iktidar olduğunda Suriyeli kardeşlerimizi Suriye’ye göndereceğiz. 4 milyon Suriyeli’ye de hayırlı olsun. Evet, Suriyelileri göndeceğiz. Parayı Beşar Esad’dan ve Avrupa’dan alacağız. Suriyeli kardeşlerimiz kendi topraklarında huzur içinde yaşayacak. Biz boşuna mı Esad ile görüş diyoruz. Senin artık Türkiye’nin çıkarlarını savunan kişi olduğuna inanmıyorum. Türkiye’nin hangi çıkarını korudun?”

İşsizlik rakamları

“Geniş tanımıyla 8 milyonu aşkın işsiz var. Vatandaş vergisini veriyor, para nereye gidiyor? Onu da AK Parti’li ülkücü kardeşlerime söylüyorum. Türkiye’nin AK Parti döneminde Londra’daki bir avuç tefeciye ödediği faiz 173 milyar dolar. Bir de 20 milyar dolarlık Tank Palet Fabrikası’nı düşünün. Bunların hiçbirisi vatansever değil.”

“Bin lira” polemiği”

“82 milyonu perişan ediyorsunuz, bir avuç insanı zengin etmek için. Söylediklerinin tamamı yalan. Benim söylediklerimin tamamı doğru. Erdoğan ‘Emekli aylıklarını emeklilerin insani düzeyde yaşayacakları hayat seviyesine çıkardık’ diyor. ‘Prim ödemesine ve yılına bakmazsızın hiçbir emekli maaşının 1000 liranın altında kalmamasını sağladık’ diyor. Ben defalarca ‘1000 liranın altında emekli aylığı alan var’ demiştim. Baktılar ki doğruyu söylüyorum. Hâlâ 1000 liranın altında aylık alanlar var.İnsani düzeye çıkardık’ diyor emeklilerin durumu için. Aylık geliri 673 liranın altında olan kişi sayısı 8 milyon 647 bin 283 kişi. Hangi refahtan söz ediyorsun sen? Ayda 1000 liranın altında aylık alan emekli dul ve yetim sayısı 874 bin 643 kişi. Erdoğan şunu unutmasın. Ben doğruları söylüyorum, çevrendekiler seni kandırıyor. 2 bin 58 liranın altında aylık alanlar 6 milyon 850 bin 513 kişi.”

“Bay Kemal olmak için elin harama uzanmayacak”

“Bana ‘Kılıçdaroğlu’na beş tane koyun teslim edin, telef eder’ diyor. Kim toplumu koyun olarak görüyor? Erdoğan milleti koyun sürüsü gibi görüyor. Padişah için millet kavramı yoktur. Vatandaşların tamamı koyun gibidir. Bu gelenek oradan gelir. Sen devletin ne hale getirdiğinin farkında mısın? 8 milyon işsiz yarattın, farkında mısın? İnsanlar çöp konteynerlerinden karnını doyuruyor, farkında mısın? Bay Kemal vatanını ve milletini seven birisidir. Bay Kemal olmak kolay değildir. Bay Kemal olmak için egemen güçlerin karşısında onurlu bir insan gibi duracaksın. Bay Kemal olmak için elin harama uzanmayacak. Bay Kemal olmak için rüşvet alan adamı büyükelçi tayin etmeyeceksin. Bay Kemal olmak için mal varlığının hesabını bütün dünyanın önünde vereceksin. Bay Kemal olmak kolay değildir. Her CHP’li bir Bay Kemal’dir.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Medyascope internet sitesinde çerezlerden faydalanılmaktadır.

Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası'nı inceleyebilirsiniz.

  • Medyascope
  • Medyascope Plus