Hitler’in doğduğu ev karakol olacak

Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Peschorn, Adolf Hitler’in doğduğu Braunau am Inn kasabasındaki evin karakola dönüştürüleceğini açıkladı. 

AlmanyaAvusturya sınırındaki Braunau am Inn kasabasında bulunan evin neonazilerin kutsallaştırmasından nasıl korunacağı yıllardır tartışılıyordu. Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Peschorn, evin artık polisler tarafından kullanılacağını ve bu yolla evin bir daha asla nasyonal sosyalizm döneminin anılarını hatırlatacak bir yer olmayacağı mesajının verileceğini söyledi. 

Binanın yeniden tasarlanması için bu ay Avrupa Birliği’nin birçok yerinden mimarlar davet edilecek. Konunun uzmanları ve devlet görevlilerinden oluşan bir jüri, önümüzdeki yılın ilk yarısında kazanan tasarıma karar verecek. 

1938’de Hitler tarafından Almanya’ya topraklarına katılan Avusturya yönetimleri, Hitler Braunau’da doğmuş olmasına rağmen, yıllardır Avusturya’nın nasyonal sosyalizmin ilk kurbanı olduğunu iddia ediyordu. Fakat son dönemlerdeki hükümetler, Avusturya’nın da nazi döneminin suçlarına iştirak ettiğini ve ülkede Hitler’e çok az bir direnç olduğunu kabul etti.

Kaynak: Reuters

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar