Google, siyasi eğilimlere ilişkin kişisel verilerin reklam amaçlı kullanılmasını engelleyecek

Google, reklam şirketlerinin kullanıcılarının politik görüş ve eğilimlerine yönelik verilere erişimini durdurduğunu açıkladı. Google bu uygulamayı ilk olarak önümüzdeki ay gerçekleştirilecek İngiltere seçimlerinde devreye sokacak. 

Şirketten yapılan açıklamada, seçim reklamlarının hedef kitlesini posta kodu düzeyinde yaş, cinsiyet ve genel konumla sınırlayacağını duyuruldu. Siyasi reklam verenler, yine de belirli bir konuyu okuyan insanlara yönelik reklamlar hazırlayıp paylaşabilecek.

Google uygulamaya İngiltere seçimleri ile başlasa da reklam şirketlerinin siyasi verilere erişim ve bunları kullanmasının engellenmesi tam olarak ABD’de 2020’de düzenlenecek başkanlık seçimlerinde etkili olacak. 

Değişiklikler sonucunda, siyasi kampanyaların reklamlarını televizyona ve Google’ın daha küçük rakiplerine kaydırmasına yol açacağı tahmin ediliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar