İsrail bu yılın üçüncü seçimine bir adım daha yaklaştı: Netanyahu’dan sonra Gantz da koalisyon kurmayı başaramadı

İsrail’de muhalefet lideri Benny Gantz’ın hükümet kurabilmek için yürüttüğü koalisyon pazarlıkları başarısız oldu. Ülke bu yıl içinde üçüncü kez seçime gitmek zorunda kalabilir.

Mavi Beyaz İttifakı’nın lideri Benny Gantz, yasaların koalisyon görüşmeleri için tanıdığı sürenin bitimine saatler kala, Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin‘e hükümeti kuramayacağını bildirdi. 17 Eylül’de yapılan seçimlerden sonra hükümeti kurma görevi ilk olarak kendisine verilen muhafazakâr Likud Partisi’nin lideri Binyamin Netanyahu da başarısızlığa uğramıştı.

Böylece İsrail tarihinde ilk kez genel seçimlerin ardından iki başbakan adayı da hükümeti kurmayı başaramamış oldu. Bu durum İsrail tarihinde ilk kez aynı yıl içinde üçüncü kez seçimlere gidilmesine sebep olabilir.

Ancak düşük de olsa seçime gitmeden hükümet kurulması ihtimali var. Şöyle ki: Bu aşamada, yasa gereği İsrail parlamentosu, Gantz ya da Netanyahu da dahil olmak üzere herhangi bir milletvekiline hükümeti kurma görevi verebilir. Bu kişinin de hükümeti kurmak için 21 gün süresi bulunuyor. Bu üçüncü girişimin de başarısız olması halinde ise 90 gün içinde seçime gidilmesi gerekecek. Fakat siyasi partilerin mevcut dağılımında kurulabilecek ittifakların hükümet etmeye yetecek 61 sandalyelik çoğunluğa ulaşması mümkün görünmüyor.

17 Eylül’deki seçimde Gantz’ın partisi küçük bir oy farkıyla Netanyahu’nun partisinin önüne geçmiş; 120 sandalyeli parlamentoda merkez sol Mavi ve Beyaz İttifakı 33 sandalye kazanırken Netanyahu’nun lideri olduğu Likud 32 sandalye elde etmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar