Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP ve MHP oylarıyla geçen termik santral yasasını veto etti

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yaptığı açıklamada, termik santrallerin filtresiz çalışmasına olanak sağlayan yasanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından veto edildiğini söyledi. Çelik, “Cumhurbaşkanımız düzenlemeyi doğru bulmamış ve veto etmiştir” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçildiği 2014 yılından bu yana ilk kez bir yasayı veto etti.

Sözkonusu yasa, AKP ve MHP oylarıyla geçmiş ancak kamuoyunda tepki çekmişti. Yasayla, baca filtresi bulunmayan kömür santrallerine çevreye uyum için 2,5 yıl ek süre tanınıyordu.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada devletin anayasal görevlerinin başında halk sağlığı ve çevrenin korunmasının geldiği hatırlatıldı ve termik santrallere baca filtresi takılması için daha önce tanınan yedi yıllık sürenin eksiklerin giderilmesi için yeterli olduğu vurgulandı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar