Demirtaş’ın bilinci kapandı, hastaneye yedi gün sonra götürüldü

Haberi Hazırlayanlar: Fırat Fıstık ve Ferit Aslan

Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilinci kapandı. İlk müdahaleyi cezaevinde beraber kaldığı Abdullah Zeydan gerçekleştirirken, Demirtaş yedi gün boyunca hastaneye sevk edilmedi.

Selahattin Demirtaş’ın kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş, Selahattin Demirtaş’ın 26 Kasım salı günü 05.30 sıralarında göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilincinin kapandığını açıkladı.

Aygül Demirtaş’ın aktardığına göre daha sonra ambulans çağrıldı ve tedavi edildi. Ancak Demirtaş’ın avukatları ve cezaevi doktoru acil servis yerine kliniğe sevkini talep etmelerine rağmen, hastaneye sevki için yedi gün beklendi.

“Kontrol altında tutuluyor, durumu iyi”

Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman ise Demirtaş’ın cezaevinde kontrol altında tutulduğunu, cezaevi doktorunun üç ayrı bölüme sevk edilmesi gerektiğine yönelik rapor hazırladığını söyledi. Kahraman ayrıca şu andaki sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

Güvenlik gerekçesiyle sevk edilmedi

Aygül Demirtaş Gökalp, Demirtaş’ın sevkinin yedi gün bekletilmesine ilişkin şunları söyledi:

“Cezaevi yönetimi ile görüştük, bize ‘güvenlik’ gerekçesiyle hastaneye sevkinin yapılamadığını söylüyorlar. Hangi güvenlikten bahsettiklerini anlamakta güçlük çekiyoruz. Yaşanan sorunun bir daha tekrarlanmaması için ileri tetkiklerin yapılması gerek. Aynı sorunun bir daha yaşanmayacağının garantisi yoktur. Edirne Cezaevi’nde şimdiye kadar sadece bir kez hastaneye gitti. Avukatlar kendisi ile görüştü, genel durumu iyi ama bizi tedirgin eden durumun bir daha yaşanmaması için bir an evvel hastaneye sevkinin yapılması ve üç ayrı bölüme görünüp ileri tetkiklerinin yapılması şart.”

HDP’den açıklama

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli de bir açıklama yaparak, hükümeti ve Adalet Bakanlığı’nı acilen açıklama yapmaya çağırdı.

Açıklamada, “Demirtaş’ın tam teşekküllü bir hastaneye sevki için gerekli işlemler derhal yapılmalıdır. Şu ana kadar bunun gerçekleştirilmemiş olması kesinlikle kabul edilemez ve tüm sorumluluk yetkililerdedir. Meclis başkan vekilimiz ve grup başkanvekillerimiz Edirne Cezaevi’ne hareket edeceklerdir” denildi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar