Türkiye ekonomisi art arda üç çeyrek küçülmeden sonra, 2019’un üçüncü çeyreğinde yüzde 0,9 oranında büyüdü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verisini açıkladı. Buna göre Türkiye, Temmuz-Ağustos-Eylül 2019’da yüzde 0,9 oranında büyüdü.

Türkiye ekonomisi, 2018 yılında küçülmeye başlamıştı. 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 7,4 oranında gerçekleşen ekonomik büyüme, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,3’e, üçüncü çeyreğinde ise yüzde 1,6’ya gerilemişti.

Ekonomi, 2018’in son çeyreğinde yüzde 3, 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 2,6, 2019’un ikinci çeyreğinde de yüzde 1,5 oranında küçülmüştü. Art arda üç çeyrekte yaşanan bu küçülme ile Türkiye ekonomisinin bir kriz içinde olduğu da teyit edildi.  

Büyümede, yüzde 7 oranında artan devletin nihai tüketim harcamaları etkili oldu. Öte yandan yatırımlardaki daralma yüzde 12,6 oranı ile 2019’un üçüncü çeyreğinde de devam etti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar