NATO zirvesi – Trump: “Türkiye’yi seviyorum, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iyi anlaşıyorum”

İngiltere’deki liderler zirvesi öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşen ABD Başkanı Donald Trump, gazetecilere Türkiye’yi sevdiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iyi anlaştığını söyledi.

Trump, bugün (3 Aralık) İngiltere’de başlayacak NATO zirvesi öncesinde ABD’nin Londra Büyükelçiliği’nde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le bir araya geldi. ABD Başkanı görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi seviyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iyi anlaşıyorum” dedi.

Donald Trump, Türkiye’nin IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyona verdiği desteğe dair de “Türkiye bu süreçte bize daha fazla destek olamazdı” diye konuştu.

Türkiye’nin geçmişte ABD’den çeşitli silahlar almak istediğini belirten Trump, Obama yönetiminin buna engel olduğunu ve o nedenle de Ankara’nın Rusya’dan silah aldığını kaydetti.

Trump, “Suriye’yi işgali sonrası Türkiye hâlâ NATO üyesi olmalı mı?” sorusuna ise “Bu müttefikler arasında tartışılmalı” yanıtını verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” sözleri hakkında da konuşan Trump, Macron’un bu yorumunun “nahoş” ve “tehlikeli” olduğunu belirtti. Trump, “Fransa’nın NATO’ya ihtiyacı var, ancak buna rağmen Fransa’nın (ittifaktan) koptuğunu görüyorum” dedi. ABD Başkanı Trump, Almanya’nın NATO’ya “yeteri kadar mali destek vermediğini” de sözlerine ekledi. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar