NATO zirvesi – Trump: “Türkiye’yi seviyorum, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iyi anlaşıyorum”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İngiltere’deki liderler zirvesi öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşen ABD Başkanı Donald Trump, gazetecilere Türkiye’yi sevdiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iyi anlaştığını söyledi.

Trump, bugün (3 Aralık) İngiltere’de başlayacak NATO zirvesi öncesinde ABD’nin Londra Büyükelçiliği’nde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le bir araya geldi. ABD Başkanı görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi seviyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iyi anlaşıyorum” dedi.

Donald Trump, Türkiye’nin IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyona verdiği desteğe dair de “Türkiye bu süreçte bize daha fazla destek olamazdı” diye konuştu.

Türkiye’nin geçmişte ABD’den çeşitli silahlar almak istediğini belirten Trump, Obama yönetiminin buna engel olduğunu ve o nedenle de Ankara’nın Rusya’dan silah aldığını kaydetti.

Trump, “Suriye’yi işgali sonrası Türkiye hâlâ NATO üyesi olmalı mı?” sorusuna ise “Bu müttefikler arasında tartışılmalı” yanıtını verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” sözleri hakkında da konuşan Trump, Macron’un bu yorumunun “nahoş” ve “tehlikeli” olduğunu belirtti. Trump, “Fransa’nın NATO’ya ihtiyacı var, ancak buna rağmen Fransa’nın (ittifaktan) koptuğunu görüyorum” dedi. ABD Başkanı Trump, Almanya’nın NATO’ya “yeteri kadar mali destek vermediğini” de sözlerine ekledi. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus