Murat Yetkin yazdı: “Trump görevden alınır mı? Türkiye’yi nasıl etkiler?”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gazeteci Murat Yetkin bugün kişisel blogunda yayımladığı yazısında, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin 5 Aralık’ta meclis komisyonlarına azil süreci başlatma talimatı vermesiyle Başkan Donald Trump’ın görevden alınması girişiminin resmiyet kazanmasının Türkiye-ABD ilişkileri üzerindeki olası etkilerini ele aldı.

Trump’ın Kongre tarafından görevden alınması Türkiye’yi çok yönlü etkiler diyen Yetkin yazısına şöyle devam etti:

“Trump’ın 2018 yazında Rahip Brunson’ın tutukluluğu sürerken yayınladığı bir tweet ile ekonomiye verdiği zarar hafızalardayken, Türkiye’nin mali sistemine yönelik yaptırımlar, hem ekonominin kalbi İstanbul, hem siyasetin kalbi Ankara’da uykuları kaçırıyor.
Bunun yanı sıra, Ukrayna konusunda Trump adına aracılık yaptığı iddia edilen önceki New York Belediye Başkanlarından Rudy Giuliani’nin Türkiye’nin ABD’de resmi lobi şirketleri arasında görünen Greenberg Traurig ile irtibatının olduğu iddiaları var. Trump’ın azli durumunda bu bağlantıların üzerine gidilip Türkiye aleyhinde kullanılması ihtimali de mevcut.
Bu tablo, Türkiye’de Erdoğan muhalifi cephede, Trump’ın devrilmesi durumunda Erdoğan’ın önemli bir dış destekçiden yoksun kalacağı değerlendirmesine yol açıyor.”

Yetkin’in yazısının tamamını okumak için tıklayınız

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus