Sıra Türkiye’deki kadınlarda: Şilili feminist kadınların danslı protestosu 8 Aralık’ta Ankara ve İstanbul’da

Şilili feminist grup LasTesis, ülkenin Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde cinsel saldırıları dansla protesto etmiş, sonrasında danslı protesto dünyanın pek çok yerine yayılmıştı. Türkiye’de de Kadın Meclisleri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 8 Aralık’ta Ankara ve İstanbul’da erkek şiddetini danslarla protesto edecek. 

Şilili feminist grup LasTesis erkek şiddetini, “25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” vesilesiyle Valparaiso’da, Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde dans ederek protesto etmişti. Bu protesto, tüm dünyaya yayıldı ve Fransa, İspanya, Kolombiya gibi ülkelerde kadınlar sokağa çıktı. Türkiye’de de kadınlar, 8 Aralık Pazar günü saat 17.00’de erkek şiddetini ve kadın cinayetlerini protesto etmek için Ankara’da Kuğulupark’ta, İstanbul’da ise Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde buluşacak. 

Öte yandan Şilili binlerce kadın yine bir araya gelerek Şili’nin başkenti Santiago’da bulunan Ulusal Stadyum‘da erkek şiddetine karşı kitlesel bir protesto gerçekleştirdi. 1973’teki Pinochet darbesi sonrası pek çok insan bu stadyumda tutuklanmış, işkence görmüş ve öldürülmüştü.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar